Українська влада за допомогою Євросоюзу прагне довести, що її руки ніколи не займалися контрабандою. Зокрема, що стосується наболілої проблеми українcько-молдoвського кордону, а саме обвинувачень з боку офіційного Кишинева у фактах контрабанди на придністровській частині кордону. Відповідно, дві зацікавлені сторони на рівні президентів звернулися до третьої — роль арбітра вони віддали Єврокомісії. ЄК відреагувала на прохання доволі оперативно — Меморандум про надання допомоги був підписаний лише на початку жовтня, а вже з 1 грудня відповідна місія ЄК з головним офісом в Одесі запрацювала на повну потужність. «Це має знизити ризик злочинної діяльності, такої як торгівля людьми, контрабанда, розповсюдження зброї та митне шахрайство», — вважає Єврокомісар Беніта Ферреро-Вальднер.
Перед вильотом в Одесу, де мало відбутися урочисте відкриття місії за участі Генсека ради міністрів ЄС Хав'єра Солани, міністр закордонних справ України Борис Тарасюк назвав цю подію історичним моментом та унікальним явищем, оскільки «ми є піонерами» у запровадженні такого прикордонного моніторингу з боку Єврокомісії. «Стосовно попередньої влади, то так, була ціла система. Зараз ми до цього не маємо жодного стосунку. Якщо у них є сумніви — будь ласка, ось вам місія, неупереджена третя сторона проведе перевірку... Тим самим ми показали, що ми відкриті і нам немає чого ховати», — пояснив Тарасюк. На уточнююче питання «УМ» щодо системи, яка існувала, міністр, опираючись, сказав, що «кримінальний ланцюг тягнувся від кордону до Києва і «про це всі знали, але нічого не робилося». Тарасюк запевнив, що новообраний Президент Віктор Ющенко вiдразу дав жорсткі доручення прикордонникам та митникам навести порядок. «З технічної точки зору цей кордон значно посилений у порівнянні з iншими ділянками українського кордону. По-друге, у нової влади абсолютно немає нічого, що можна було б ховати у зв'язку з цим кордоном. Тобто той ланцюг до Києва обірвано», — заявив глава МЗС.
Однак, як висловився у коментарі «УМ» мер Одеси Едуард Гурвіц, «ситуація на кордоні залишається складною, адже існує Придністровська Республіка, яка 15 років є джерелом контрабанди та інших негативних явищ». Щодо згадуваної Тарасюком системи, якої нібито вже немає, Гурвіц додав: «Можливо, система зникла, а контрабанда залишилася».
Міністр закордонних справ Молдови Андрій Стратан теж має сумніви щодо ситуації на придністровській частині кордону. У коментарі «УМ» міністр намагався доволі дипломатично оцінити стан справ, мовляв, необхідність залучення місії Єврокомісії сама за себе говорить. Він нагадав, що більше 400 км державного кордону не підлягають контролю з боку офіційної влади Молдови. «І неодноразово відзначалося, що на цій ділянці відбуваються дуже дивні речі у частині контрабанди, порушення всіх норм і правил, пов'язаних із незаконним транспортуванням через ці сегменти різних товарів... під егідою сепаратистського режиму Придністровського регіону», — сказав Андрій Стратан. На запитання, чи якось змінилася ця ситуація після зміни влади в Україні, молдавський міністр дещо скупо і, як здавалося, пересилюючи себе, заявив, що змінилася, але не уточнив, як саме. Лише привітав позицію нинішнього українського керівництва щодо намагання залагодити придністровський конфлікт.
Власне місія, окрім усього, спрямована на вирішення цього замороженого конфлікту. Адже, на думку Тарасюка, провезення контрабанди через кордон в обидва боки «було живильною базою існування сепаратизму», «бо серйозні фінансові потоки йшли цими шляхами». Зараз же, як вважає міністр, присутність такої місії на кордоні як мінімум створюватиме психологічний бар'єр для контрабандистів.
Міністр також прогнозує, що «ця ділянка кордону може бути пілотним проектом, який надасть можливість трансформувати весь кордон за такими стандартами, які принесе з собою місія ЄС». Наразі невідомо, коли слід очікувати першого звіту місіонерів. Загалом їхня місія, бюджет якої вісім мільйонів євро, триватиме два роки, а у разі потреби її буде продовжено. До складу проекту входять 69 експертів із 16 різних країн ЄС, а також 50 осіб місцевого персоналу. Окрім Одеси, вони матимуть ще п'ять місцевих офісів у пунктах пропуску. Зауважимо, що, окрім моніторингу, місіонери будуть консультувати та надавати професійні поради прикордонникам, як уникати контрабанди на кордоні.