Удари Біг-Бена, півпінти англійського елю, чопорність старої Англії, прогресивні лондонські дизайнери і стукіт підборів від Джиммі Чу провулками Сохо, різдвяна індичка, туристичний пунктик — Тауерський міст, традиційний уклад і емігрантське середовище — усю сучасну Британію можна побачити наживо і не тільки — осягнути художній образ її — на фестивалі «симптоматичного» британського кіно. Це вже п'ятий рік поспіль Британська Рада в Україні робить покази нового британського кіно, яке: а)зняте в останні рік-два; б) стало подією у нацiональному чи міжнародному художньому просторі. Цього року «бритфільм» приїхав представляти програмний директор Кембриджського фестивалю, директор МКФ у Брайтоні Тім Браун. На прес-конференції він сказав, що у Великобританії щороку знімається 120—140 художніх повнометражних фільмів. Частково кіновиробництво підтримує держава через Раду з кіновиробництва, частково ВВС, частково різні фонди. Англійська монархія не практикує введення квот на іноземні фільми в прокаті, каже Тім Браун, а треба було б. Важливість «спеціального гостя» Тіма Брауна полягає ще й у тому, що він добросовісно намагається просувати українське кіно на теренах Грейт Брітн, англійському глядачеві вже показували анімаційний фільм Степана Коваля «Йшов трамвай №9», «Мамай» Олеся Саніна і дуже повну ретроспективу Олександра Довженка. А недавно у Лондоні вийшла друком біографія Олександра Довженка, і це за словами мiстера Брауна, спричинило новий виток інтересу до творчості українського режисера.
З пристойного обсягу нових надходжень для подібних фестивалів доводиться відбирати картини. З українського боку цього року таким відборщиком виступив знаний експерт Алік Шпилюк. Він контролював той аспект, що картини мають бути не тільки новими і багато разів нагородженими на фестивалях, а й цікавими саме українському глядачеві. Кожний із семи фільмів 5-го Фестивалю британського кіно в одному місті демонструватиметься двічі — в перекладі та мовою оригіналу.
Відкриває фестиваль режисерський дебют відомого британського актора Чарльза Денса («Басейн», Госфорд парк») «Леді в лаванді». В цій романтичній драмі можна побачити професорку МакГонегел із трьох «Потеррів» Меггі Сміт, яка грає в картині одну з сестер, що мешкають у тихому провінційному містечку. Дві події змінюють розміреність їхнього життя — викинутий після шторму на берег молодий чоловік (Даніель Брюль, «Гуд бай, Ленін») і молода вродлива аристократка (Наташа Макелоун, «Шоу Трумена», «Соляріс»). У програмі також є володар «Золотого лева» Венеціанського МКФ, тричі номінант на «Оскар» — фільм «Віра Дрейк» живого класика англійського кіно Майка Лі про медсестру, яка в 50-ті роки минулого століття таємно допомагала жінкам позбутися небажаної вагітності. Після одного ускладнення Віра потрапляє у в'язницю, і весь її світ, побудований на родинних зв'язках, руйнується. Сучасна версія «Ромео і Джульєтти», стрічка про любов учительки музики і діджея — «Поцілуймося востаннє» (назва походить від однойменного вірша Роберта Бернса) визнаного метра Кена Лоуча. В цій історії Її і Його розлучають національні традиції і відмінність віри. За версією європейських експертів, це найкраща картина Європи (премія «Сезар»). Також у програмі можна побачити кримінальну драму «Місто Бога» ( у головній ролі репер Ешер Ді), любовний трилер на трьох «Безмежне кохання» (екранізація бестселера Іана Макьюена «Пікнік на руїнах розуму») Роджера Мітчелла, художньо-документальну драму «Торкаючись безодні», яка є одним із найкращих фільмів в історії про альпіністів, і повнометражний художній дебют Домініка Сейваджа «Кохання + ненависть».
Київ — 1-9 грудня — кінотеатр «Україна»
Дніпропетровськ — 1—5 грудня — кінотеатр «Родина»
Харків — 7—11 грудня — кінотеатр «Кiнопалац»
Одеса — 10—14 грудня — кінотеатр «MASKI»
Донецьк — 15—19 грудня — кінотеатр «Кінопалац-Звездочка»
Львів — 22—25 грудня — кінотеатр «Кінопалац-Копернік»
ДО РЕЧI
З 2 по 4 грудня в Будинку кіно пройде перший Фестиваль португальського кіно, який включає 5 різнопланових і різножанрових картин 1996—2004 рр. виробництва всесвітньо відомих португальських режисерів.