Сорок другого президента США Білла Клінтона в цю неділю знову можна було побачити у Києві. Але якщо п'ять років тому його присутність зібрала тисячі і тисячі киян, перед якими він виступив із промовою, то недільні відвідини Михайлівської площі разом із Віктором Ющенком із метою вшанувати квітами жертви Голодомору, пройшли без надмірного ажіотажу, як, у принципі, і увесь одноденний візит Клінтона до України.
Завітав до нас цей всесвітньо відомий американський політик з доволі цікавою та корисною ціллю — підписати з українським урядом меморандум про взаєморозуміння з питань ВІЛ/СНІД. Адже Клінтон очолює у себе на батьківщині «антиСНІДівський» фонд. За словами українського Прем'єра Юрія Єханурова, Україна покладає великі надії на допомогу у боротьбі зі СНІДом з боку цього фонду. У відповідь Клінтон сказав, що для нього це велика честь і що він «завжди був тепло налаштований» і залишається таким у відношенні до України.
Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», завдяки підписаному меморандуму наша держава зможе купувати антиретровірусні препарати за рахунок держбюджету за цінами фонду, а вони на 90 відсотків нижчі, аніж ринкові. Окрім того, фонд надасть допомогу українському уряду в реалізації програм, спрямованих на розширення можливостей лікування ВІЛ-інфекції на рівні областей.
Гуманітарна ціль візиту не завадила Біллу Клінтону торкнутися і економічного питання. Зокрема він розповів на прес-конференції про сприйняття України потенційними американськими інвесторами. «Особлива історія — приватизація «Криворіжсталі». Ця історія в усіх на вустах в Америці, вона всіма обговорюється... Я думаю, що це дуже важлива новина для всіх іноземних інвесторів, зокрема для американських», — сказав Президент, відзначивши, що Україна має потужний внутрішній ресурс. Клінтон також зробив комплімент новій українській владі, зазначивши, що в нашій країні за останні дванадцять місяців значно покращився інвестиційний клімат.
До речі, попри таку велику зацікавленність з боку американців щодо співпраці з нашою країною, майже півроку в Києві ніяк не можуть призначити українського посла у США. Два тижні тому заступник міністра закордонних спав України Володимир Огризко повідомив, що це призначення слід очікувати в найближчі тижні. Про це повідомив у неділю на зустріч із Клінтоном і Віктор Ющенко. Він зазначив, що було дуже багато кандидатур, але два з половиною тижні тому нарешті зійшлися на одній. Наразі прізвище не повідомив, бо його не можна озвучувати доти, допоки країна, яка прийматиме посла, не дасть своєї згоди на його призначення — агреману. Ця процедура може тривати ще два-три тижні.