З'їзд Конфедерації Спілок кінематографістів країн СНД та Балтії звернувся до Президента України з проханням знайти нарешті альтернативу невтішній перспективі приватизації Одеської та Ялтинської кіностудій.
Листи у жанрі SOS на адресу влади кінематографісти надсилають регулярно. Те, що адресат ці послання, як правило, залишає без відповіді — і в прямому, «паперовому», і в практичному смислі — митців не зупиняє. Більше того, до своїх намагань примусити можновладців відчути проблеми сучасного кінематографа якнайгостріше Спілка кінематографістів вирішила залучити ще й важку артилерію: останній лист-звернення до Президента України підписували від імені Конфедерації Спілок кінематографістів країн СНД та Балтії. «Підписую і сподіваюся, що цей лист матиме хоч якийсь результат», — мені здалося, що ці слова президент КСК Рустам Ібрагімбеков вимовив із ледь прихованим сумом. Віктор Ющенко та керівники інших країн СНД та Балтії отримають ще й «Спільну заяву СКС», де йдеться про проблеми, що позаганяли у глухий кут усіх кінематографістів пострадянських держав.
Президента ж України кінематографісти у першу чергу просять негайно втрутитися у ситуацію, що склалася навколо Ялтинської та Одеської кіностудій. «Ялтинська кіностудія гине напередодні свого сторічного ювілею, — йдеться у листі. — ...Як насмішка над здоровим глуздом та мораллю... ювілей студії відзначається початком комерційного освоєння її територій. На святому для кіномистецтва місці планується відкрити розважальний центр із казино та стриптизом». Одеська ж студія зараз — на порозі акціонування, яке, є така перспектива, може пройти без участі творчих працівників. Цитата зi звернення: «Враховуючи значимість для світової культури цього старійшого у Європі кіновиробництва... ми вважаємо, що пошук інвестора... повинен відбуватися на відкритому конкурсі у повній відповідності до вимог законодавства України...».
Голова Спілки кінематографістів України Борис Савченко каже, що має конкретну домовленість про зустріч із Президентом України: «Мені зателефонували з секретаріату і сказали, що ми зустрічаємося 28 листопада о 10 ранку». Кінематографісти дуже сподіваються на те, що це побачення стане переломним в історії сучасного українського кінематографа і на наступному Форумі КСК, що відбудеться в квітні у Москві, бодай найменша частина сьогоднішніх проблем буде вирішена.
КОМЕНТАР З ПРИВОДУ
Євген Собор, голова СК Молдови:
— Статус кіностудій — це справді важливе стратегічне питання. Ми дуже довго боролися за те, щоб не продавали «Молдову-фільм». Років шість тому з'явився перспективний інвестор, який погоджувався працювати на дуже вигідних для кіногалузі умовах. Але йому відмовили, й цього інвестора ми втратили. Тепер «Молдова-фільм» державна кiностудiя, але бідна... Мені здається, найкращий варіант тут — 50 на 50. Коли кіностудія матиме співвласника у вигляді держави та приватного капіталу.