Для України СНД немає жодного значення. Про це, як повідомляє російське інформагентство «Росбалт», заявив український Президент Віктор Ющенко у Тбілісі, де він перебував на запрошення грузинсього колеги відсвяткувати разом другу річницю «революції троянд». Ющенко назвав Співдружність достатньо «важким та малоефективним» проектом. «Розмова про це йде на усіх самітах, на яких я був присутнім», — сказав Президент.
Нагадаємо, що міністр закордонних справ України Борис Тарасюк теж неодноразово критикував СНД як неефективну структуру. Водночас ніхто з українських високопосадовців досі не заявляв про доцільність виходу України зі Співдружності. «Сьогодні нам це (ймовірно, членство України в СНД. — Авт.) не заважає», — сказав позавчора Ющенко.
Підняття цієї дещо гострої теми нашим Президентом, мабуть, зумовлене ініціативою грузинського парламенту про початок процедури виходу Грузії із СНД. Однак, зважаючи на оперативну гостру реакцію російських політиків на цю ініціативу, стає зрозумілим, що українське керівницвто таки не наважиться взяти приклад із грузинів. Адже російські політики та політологи майже істерично заявляють, що Грузія лише собі нашкодить, бо розірве важливі економічні контакти. Мовляв, після цього Росія припинить постачати газ грузинам за «низькими цінами». «Також повинна бути проведена ревізія усіх раніше підписаних із нею угод... і в цьому випадку слід обмежити переправлення у Грузію коштів, які заробляють в Росії грузинські «гастарбайтери», заборонити роботу в РФ грузинським громадянам», — говорить депутат Держдуми Сергій Бабурін. Також більшість коментарів росіян зводяться до характеристики Грузії як невдячної дитини, бо, мовляв, найменше користі насправді від СНД мала Росія, допомагаючи «забезпечити стабільність і виживання нових незалежних держав», тому вона лише з полегшенням зітхне, коли з її плеч впаде ця «обуза».
Однією з причин грузинської ініціативи російські політики називають намагання «продемонструвати» конфлікт із Росією, а під прикриттям цього «фігового листочка» розпочати агресію проти Південної Осетії та Абхазії. До речі, у святковій промові до другої річниці революції грузинський президент Михайло Саакашвілі назвав головним завданням керівництва Грузії на найближчий час «повернення під контроль Абхазії». Цього питання також торкнувся і наш Президент, який у Тбілісі заявив про готовність України надати допомогу грузинам із врегулювання конфліктів, у тому числі й у Південній Осетії.
Учора СДПУ(о) уже обурилася з приводу цих слів Ющенка, мовляв, це є втручанням у внутрішні справи країни, тим паче воно може зашкодити нашим стосункам із Росією.
А ще під час свого візиту до особливо дружньої для нас за останній рік Грузії наш Президент вирішив після організації режиму вільної торгівлі між нашими двома країнами перейти до уніфікації транзитної і тарифної політики.