Учора в Києві відкрили пам'ятник видатному українському поету, перекладачеві й публіцисту Максиму Тадейовичу Рильському. Бронзова фігура київського неокласика «оселилася» в столичному парку Голосієве, що носить його ім'я. За задумом авторів — архітектора Олега Стукалова та скульптора Петра Остапенка, —поет ніби присів у парку на лаві й схилився, читаючи книгу. Мармуровий постамент обплели виноградна лоза й троянди — улюблені образи Рильського.
«Ідея зробити пам'ятник Рильському виникла ще в 70-х роках. Півтора року тому цей задум отримав друге життя», — розповів «УМ» Олег Стукалов. Архітектор каже, мовляв, за цей час проект, а відповідно й образ класика, кілька разів змінювався. «Ми хотіли передати в роботі теплоту й душевність цієї людини... Коли після відкриття пам'ятника діти почали залазити до «класика» на коліна й гратися з ним, тоді я зрозумів, що задумка вдалася», — поділився скульптор Петро Остапенко.
Петро Остапенко до долі Максима Тадейовича має безпосереднє відношення. Пан Петро не тільки більше 30 років товаришував із письменником, а й був далеким родичем метра, оскільки одружився на племінниці Максима Рильського. Тому кожну деталь пам'ятника обговорював із родичами митця.
Онук поета, якого батьки назвали на честь діда Максимом, каже, що давав, якісь дрібні поради, але взагалі пам'ятник йому подобався із самого початку. «Знаєте, коли у 1964 році дідусь помер, мені було лише 17 років, тоді я ще мало усвідомлював, поряд із якою людиною жив», — каже він. «Ми всіє родиною чекали цього дня», — поділився Максим Георгійович. Проте прийти на відкриття вдалося не всім, тож Максим Георгійович «відробляв» перед пресою за трьох онуків. «Мій брат Тарас очолює кореспондентську мережу «Інтеру», а інший онук — Андрій, котрий ще у 80-х роках виїхав до Москви на навчання в Інститут країн Азії і Африки, став арабістом, одружився... Сьогодні нам не вдалося зібратися разом, але навідаємося сюди найближчим часом всією родиною, коли буде поменше людей — дід любив тишу...».