Україна надзвичайно відстає від решти країн за таким показником, як готовність до використання мережевих технологій. На думку фахівців, значно поліпшити позицію нашої країни в загальносвітовому просторі можуть бездротові технології. Показовим прикладом цього є досвід прибалтійських країн, зокрема Естонії, де питання доступності інтернету і розвитку бездротових технологій зведені в ранг державної політики. Мабуть, Україні також доведеться піти цим шляхом. Адже для запровадження бездротової технології в неї є все, починаючи з армії мобільних абонентів і закінчуючи фахівцями, які працюють у сфері інформаційно-комунікативних технологій. Ще рік тому вважали, мовляв, тут не вистачає одного важливого ланцюжка — політичної волі до реформування і модернізації політики в цій сфері. Тепер не стало й цього бар'єра.
Днями міністр транспорту та зв'язку Віктор Бондар задекларував свою палку підтримку впровадження ефірного та кабельного цифрового телебачення, а також систем радіодоступу до інтернету (Wi-Fi, Wi-Max) в усіх населених пунктах України, у тому числі на вокзалах, в аеропортах тощо. Зокрема, проект розгортання мережі на базі технології Wі-Max було недавно презентовано в Києві. Ідеться про шостий за ліком у світі комерційний проект на основі цієї технології і перший серед країн СНД. Тепер задля нормальної роботи потрібно провести конверсію радіочастотного ресурсу. Віктор Бондар зазначив, що досі цей ресурс був суттєво обмежнений, оскільки 94 відсотки спектра частот використовували спільно з військовими.
Ще одна приємна новина надійшла з Київського державного університету. Цей вищий навчальний заклад розгорнув мережу бездротового доступу з використанням Wi-Fi телефонії. У зоні покриття бездротової мережі перебувають усі аудиторії та конференц-зали на другому поверсі Червоного корпусу, що є пам'ятником архітектури ХІХ сторіччя й у якому практично немає можливості прокладення звичайної кабельної мережі. Мінтрансзв'язку очікує, що до середини 2006 року Wi-Fi мережа (мобільний доступ в інтернет з комп'ютера) покриє міста-мільйонники, а згодом цими послугами зможуть користуватися мешканці найвіддаленіших районів країни. «Це буде проривом в інформатизації українського суспільства», — наголосив пан Бондар.
Що ж до технології Wi-Max, то вона вирішує проблему «останнього кілометра» доступу до інтернету, дозволяє отримувати миттєвий результат навіть поза зоною прямого бачення, за будь-яких погодних умов, з високою якістю і відсутністю затримки для голосової передачі, що важливо в умовах щільної міської забудови або у віддалених районах. Сьогодні перші клієнти вже підключилися до мережі в Києві і Харкові через радіоканал. У листопаді точка доступу відкриється в аеропорту «Бориспіль». Наступного року передбачається охопити базовими станціями всі великі міста і обласні центри.
Крім того, вже до кінця цього року запрацює національна система електронного цифрового підпису. В Україні вже діє відповідна установа, яка розпочала акредитацію центрів сертифікації ключів. Таких центрів буде 5-6 по Україні. Завдяки цій новації послуги, які надають державні органи, переводяться в альтернативний, електронний режим. Оптимізується робота компаній, безпосередні контакти держслужбовців із відвідувачами буде максимально скорочено. Електронний цифровий підпис дозволить сотням тисяч бухгалтерів відправляти звітність у Податкову електронною поштою, а підприємці зможуть укладати угоди на іншому кінці земної кулі, не виходячи з кабінету. До речі, впровадження електронного підпису Президент Віктор Ющенко згадує у своєму недавньому указі в переліку заходів боротьби з корупцією.