«Український хор — це велика новина і така, про яку наша естетика ніколи не мріяла. Це одна з тих маніфестацій краси, яка входить, немов таємничий струмок, у душу і в ній розливається веселковими хвилями. У нас зникає всяке матеріальне розуміння про речі і натомість привиджується бачення нереального, що дає натхнення ніколи перед тим нечуваних емоцій». Це — цитата з часопису Sorreio Paulistano (Бразилія) від 16 вересня 1923 року. А поштовхом до цього потужного вибуху емоцій для наших заокеанських колег майже сто років тому стали тріумфальні гастролі в цій країні Української республіканської капели, головним диригентом якої був композитор Олександр Кошиць.
В Українi навколо його iменi все значно спокiйнiше. З нагоди 130-річчя з дня народження композитора і диригента Олександра Антоновича Кошиця Національна музична академія імені Чайковського зорганізувала нарештi Всеукраїнську хорову асамблею, що триває в Києві з 21 по 25 листопада. Закликав вшанувати пам'ять Кошиця художній керівник та головний диригент капели «Думка» Євген Савчук. Участь у Всеукраїнській хоровій асамблеї візьмуть близько двадцяти найвідоміших хорових колективів країни, серед яких Національний хор імені Верьовки, капела «Думка», Камерний хор Харківської філармонії, ансамбль класичної музики імені Лятошинського (Київ), муніципальний хор «Легенда» (Дрогобич), Камерний хор імені Бортнянського (Чернігів) та інші. У програмі концертів — твори Кошиця, Леонтовича, Лятошинського, Березовського, Скорика... Почути найкращі хори і найкращі хорові твори можна з 21 по 25 листопада в Національній філармонії та в консерваторії.
Учені ще раз спробують осягнути і структуризувати феномен майстра на науково-практичній конференції «Олександр Кошиць і час». А хор студентів Національної музичної академії імені Чайковського, який також бере участь у концертах, записав та видав на CD цикл «Кантати і псалми українського народу» в аранжуванні Кошиця. Головний диригент хору Олександр Тарасенко каже, що чи не найважливішу роль у цьому проекті відіграли меценати-ентузіасти, а сам диск вийшов під патронатом Президента України Віктора Ющенка.
Після завершення Всеукраїнської хорової асамблеї керівництво Академії імені Чайковського планує зрушити ще одну важливу справу, пов'язану з Кошицем. Річ у тім, що композитор помер і похований у Вінніпезі, там же залишився увесь його архів. «Ми звернемося до МЗС із проханням сприяти поверенню записів Кошиця в Україну, — пообіцяв ректор НМА Володимир Рожок. — Це справді неоціненні скарби, і вони мусять слугувати українському народові».
ДОВІДКА «УМ»
Кошиць Олександр (1875 — 1944), хоровий диригент, композитор, письменник-мемуарист. Народився на Київщині. Закінчив Київську духовну академію та Музично-драматичну школу М. Лисенка. Працював викладачем консерваторії, диригентом театру М.Садовського, хормейстером і диригентом російської опери. Один із засновників у 1919р. Української республіканської капели, з якою у цьому ж році виїхав за кордон. Колектив гастролював у багатьох країнах Європи, США, Канаді, Бразилії ...
Із 1924 р. жив поблизу Нью-Йорка, диригував хорами в США і Канаді. Записав багато українських народних пісень, частину з них обробив для хору, автор духовних творів ( 5 літургій, окремі співи). Як мемуарист написав книгу «З піснею по світу». Помер у Вінніпезі.