«УМ» уже повідомляла минулого тижня про показаний 8 листопада каналом новин італійського державного телебачення RAI документальний фільм, у якому наводяться факти застосування американськими військами небезпечної хімічної зброї, а саме — фосфорних бомб, під час штурму в листопаді минулого року 300-тисячного іракського міста Фаллуджа.
Після тижня заперечень та спростувань Пентагон позавчора таки визнав факт застосування в Іраку бомб з білим фосфором, який вщент випалює тканини людського тіла, залишаючи лише кістки. Речник Пентагону підполковник Баррі Вінейбл повідомив, що хоча білий фосфор застосовують частіше за все для означення мішеней та створення димових завіс, але в місті Фаллуджа американці використали його для подолання опору повстанців. І при цьому зазначив, що фосфорні бомби застосовувалися винятково проти них, а не цивільного населення. Він не уточнив, як вдалося добитися такої «вибірковості» дії хімічної зброї в умовах густонаселеного міста. Журналісти британської газети «Індепендент» yпродовж останнього тижня провели власне розслідування у справі застосування білого фосфору в Іраку і підтримали висновки авторів італійського фільму. Фаллуджа, яку називають «містом мечетей» (їх там більше ста), розташована за 55 кілометрів на захід від Багдада. Восени минулого року це 300-тисячне місто стало осередком опору американським інтервентам. Штурм міста був найкривавішою операцією у всій іракській кампанії: за даними американців, у боях за місто загинули від 1200 до 1600 повстанців та 71 військовослужбовець США. Автори італійського документального фільму стверджують, що лише від фосфорних бомб у Фаллуджі загинули приблизно 700 осіб.
Застосування білого фосфору заборонене конвенцією про хімічну зброю від 1993 року. За Женевською конвенцією про звичайні види озброєнь від 1980 року, забороняється застосування запальних бомб проти цивільного населення та військових об'єктів, які перебувають поблизу місць концентрації мирних жителiв. Але США до цього часу не підписали Третій протокол цієї конвенції, де міститься така заборона.
Слідом за США і міністр оборони Великої Британії Джон Рейд визнав факт застосування британцями в Іраку бомб і снарядів iз білим фосфором, але при цьому зазначив: «Ми не вбиваємо, а лише пускаємо дим».