Учора в турецькому місті Самсун відбулася урочиста церемонія відкриття газопроводу «Блакитний потік», на якій були присутні прем'єр-міністр Туреччини Таїп Реджеп Ердоган, президент Росії Володимир Путін та прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі, повідомляє РІА «Новості». Не зовсім зрозуміло, чому газопровід «відкрили» лише вчора, оскільки його будівництво було закінчено ще у грудні 2002 року, а експлуатація розпочалася у лютому 2003. Можливо, це спроба вдихнути в проект друге життя, оскільки при пропускній здатності в 16 мільярдів кубометрів на рік по ньому за перші три роки експлуатації прокачувалося в десять разів менше газу.
Газопровід призначений для поставок російського природного газу в Туреччину через акваторію Чорного моря в обхід третіх країн. Цей проект доповнює вже існуючий газотранспортний коридор iз Росії в Туреччину через території України, Молдови, Румунії та Болгарії, повідомляє російська інтернет-агенція «Газета.Ru». Довжина «Блакитного потоку» становить 1213 кілометрів, і він умовно ділиться на три дільниці: сухопутну — на російській території (373 км), морську — до Самсун (396 км) та сухопутну — від Самсуна до Анкари (444 км). Присутність на церемонії відкриття «Блакитного потоку» глaви уряду Італії пояснюється тим, що головним партнером «Газпрому» під час реалізації проекту була італійська нафтогазова група ЕНІ, яка має великий досвід будівництва морських газопроводів і володіє найбільшим у світі трубоукладальним флотом. На цей час ця компанія є власником морської ділянки газопроводу.
Під час зустрічі президента Путіна з прем'єр-міністром Ердоганом на початку цього року була досягнута попередня домовленість, що до 2010 року Туреччина збільшить закупки російського газу до 30 млрд. кубометрів на рік, з яких 14 млрд. кубометрів будуть транспортуватися по вже згаданому Трансбалканському газопроводу, що частково пролягає через територію України, а 16 млрд. кубометрів — по «Блакитному потоку». Але все це наразі більше нагадує декларації, бо впродовж 2003 року по «Блакитному потоку» було поставлено лише 1,2 млрд. кубометрів газу, а минулого — не більше 3-4 млрд. кубометрів. «Газпром» надалі має слабкі позиції на турецькому енергетичному ринку. Анкара вміло диверсифікувала поставки енергоносіїв за рахунок дешевих нафти і газу з Ірану.