У Верховній Раді оголошено перерву
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
— Борисе Івановичу, ви наголошуєте на тому, що Народний рух сьогодні є провідною політичною силою, Рух був одним із тих, хто утворював «Нашу Україну» перед виборами-2002. Але, незважаючи на це, ще в березні цього року НРУ не запрошували до блоку з НСНУ як самодостатню величину. Чому в такій ситуації рухівці не утворили разом з УНП та іншими партіями передвиборчу «Правицю»? Тим паче, що НСНУ вважають носієм ліберальної ідеології, відмінної від рухівських переконань.
— Дякую вам за пораду. Але я хочу сказати, що, попри такі поради, Народний рух — це партія, яка має власні керівні органи. Так от, НРУ на своєму з'їзді, який є вищим органом партії, ще 18 лютого цього року прийняв принципове рішення. Відповідно до нього, Рух має ініціювати створення широкого блоку патріотично-демократичних сил, які підтримували на виборах 2004 року Віктора Ющенка. Крапка. Це наша позиція, і ми її реалізували.
Хочу додати, що на другому з'їзді НСНУ, коли я як голова Руху вітав делегатів «Народного союзу...», виступ неодноразово переривався оплесками, а закінчився тим, що головуючий Роман Безсмертний сказав: «Слава Народному руху України!».
А щодо ідеології, то не треба навішувати ярлики «праві-ліві». З НРУ вийшло багато політиків, які оформилися в інші патріотичні та демократичні партії, успішніші чи менш успішні. Але саме Рух дав їм ті життєдайні сили, що дозволили утворити наступні партії. Те саме й зараз. Чимало рухівців увійшли до НСНУ, і в цьому, якщо хочете, є історичне покликання Народного руху. Не можна говорити, що НСНУ є лівішою, а НРУ — правою партією. НРУ був, є і буде правоцентристською партією.
— Ви спираєтеся на рішення лютневого з'їзду НРУ. Але можна провести ще один з'їзд, і те це рішення підкоригувати...
— Навряд чи це доцільно. Та й навіщо, якщо події відбуваються саме за нашим сценарієм?
— Але, як розповідав у коментарі «УМ» ваш партійний заступник Василь Куйбіда, однією з умов НРУ під час консультацій про коаліцію було те, що у блоці не повинні перебувати «публічно заплямовані політики». Такі політики залишаються в НСНУ, але це не завадило Рухові підписати протокол про блокування з «Народним союзом...».
— Я сумніваюся, що саме так говорив пан Куйбіда. Бо саме в такому контексті центральний провід НРУ рішення не приймав. А от чи вплине на рейтинг блоку присутність у списку дискредитованих людей... Час покаже. Ми ще не сідали і не говорили про список, ми тільки підійшли до питання про квоти.
— І на скільки місць Рух сподівається у блоці з НСНУ?
— Я зараз не буду давати якісь цифри зі стелі. Соціологічні опитування дають нам досить непоганий результат. Принаймні ті опитування, які провів Рух для себе, а не для публіки. Але квоти — це є наразі таємниця, яка обговорюється на консультаціях. Ми тільки підійшли до цього питання. (Василь Куйбіда раніше у коментарі «УМ» казав про сподівання на 20 відсотків, також є дані про претензію на десяту частину списку для НРУ. — Ред.).
— Чи буде Народний рух разом з НСНУ закликати УНП Юрія Костенка, який планує творити «Правицю» окремо, таки повернутися до спільного блоку «Наша Україна»?
— Я вважаю, що ми повинні продовжувати роботу з Українською народною партією, переконувати, наводити аргументи. Але якщо рішення буде прийняте остаточно, ну що вже тоді...
— На вашу думку, якщо «уенпісти» підуть окремо, що на них чекає?
— Наші соціологічні опитування, які ми робили на замовлення в незалежній соціологічній службі, показали, що... вітати їх не доведеться.
— Тобто ви припускаєте, що УНП зараз просто набиває собі ціну, щоб потім їм запропонували більше місць у спільному блоці?
— Ну, я не знаю, треба про це в них запитувати. Але ми за те, що всі партії, які створювали блок Ющенка й працювали на виборах-2004, в тому числі Українська народна, знову мають об'єднатися.
— Хто, на вашу думку, має очолити список блоку «Наша Україна»?
— Це питання наступного етапу, коли блок буде остаточно сформований.
— А ви за те, щоб Ющенко був першим номером списку?
— (Посміхається. — Авт.) Я ж кажу, коли буде завершено формування блоку, тоді й приступимо до обговорення кандидатури. Моя особиста думка? Звичайно, лідером блоку, навіть якщо це не буде відображено у списку, є Віктор Ющенко. Його авторитет беззаперечний.
Микола Мартиненко, керівник фракції «Наша Україна» у парламенті,
— про зміну позиції НСНУ щодо блокування з Рухом:
— Я ніколи не казав, що когось не хочу брати в список. Є життя, воно не просте... Якщо ви згадаєте, що було рік тому, і подивитеся на те, що є зараз, — це різні речі. Якщо ми дивимося на те, що є сьогодні, і що буде завтра, — воно також буде відрізнятися.
Так, дійсно, ми запрошували всіх людей вступати, вливатися в НСНУ. В тому числі й ті партії, які входили в «Нашу Україну». НРУ обрав власний політичний шлях, це їхнє право, ми не будемо заперечувати.
Щодо кількості місць, які ми готові дати Руху, то ніхто нікому нічого давати не буде. Ні з одного, ні з іншого боку. Будуть справедливі домовленості.
Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>
Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>
Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>
Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>
Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>