У середу Європейська комісія рекомендувала надати Македонії статус країни-кандидата на членство в Європейському Союзі, але не назвала дату можливого початку переговорів із Македонією з цього питання. «Це приклад європейського успіху. Країна, яка ще кілька років тому перебувала на межі громадянської війни, тепер стоїть перед прочиненими дверима Європейського Союзу — стабільного і потужного політично-економічного блоку», — із задоволенням констатував комісар у справах розширення ЄС Олі Рен. Надання Македонії статусу країни-кандидата є останнім етапом у відносинах з ЄС перед процесом набуття членства, яке Македонія розраховує здобути 2010 року. Єврокомісія високо оцінила зусилля Македонії у справі розбудови демократії та багатоетнічного суспільства, але при цьому вказує офіційному Скопьє на існуючі недоліки та потребу боротьби з корупцією, реформування поліції, створення гарантій чесних виборів, реформування економіки та лібералізації припливу капіталів.
Відбувається процес «балканізації Європи». Греція вже є членом Союзу, Болгарія і Румунія закінчили переговори по всіх питаннях і лише очікують на формальний прийом до ЄС 2007 року. Країнами-кандидатами також є Хорватія і Туреччина. Брюссель прийняв формальне рішення про потребу ведення вступних переговорів про членство в ЄС Сербії і Чорногорії, Албанії та Боснії і Герцеговини. Брюссель цілком свідомо відчиняє свої двері для всього регіону, оскільки Балкани впродовж історії були суттєвим елементом європейської стабільності та безпеки.
Але у випадку Македонії суттєвою перепоною на шляху до ЄС може стати... її назва. «Греція із задоволенням привітала рішення Європейської комісії про надання Македонії статусу країни-кандидата, але не погодиться з її членством в ЄС, якщо ця країна не змінить назви», — заявив учора заступник міністра закордонних справ Греції Яніс Валінакіс.
Греція з моменту розпаду Югославії 1991 року блокує вживання назви Македонія, бо таку ж назву має північна провінція Греції, з якої нібито походив Олександр Македонський. Греція вважає, що Македонія зазіхає на її культурну спадщину та збереженням такої назви країни демонструє Афінам територіальні претензії. Греція розгорнула на міжнародній арені таку антимакедонську діяльність, що Македонію 1993 року прийняли до ООН лише під міжнародною назвою FYROM — абревіатура від англійського Колишня Югославська Республіка Македонія. Відтоді македонсько-грецькі переговори з питання назви не дали жодного результату. Телеглядачі, ймовірно, помітили, що навіть на пісенному конкурсі «Євробачення» Македонія змушена виступати під наведеною вище незграбною та принизливою назвою.