У суботу у своєму маєтку Лайм Реджіс у графстві Дорсет (Південно-Західна Англія) помер після важкої хвороби у віці 79 років славетний британський письменник Джон Фаулз, повідомив учора представник британського видавництва «Рендом Хауз». Фаулз почав писати доволі пізно — після 40 років. Прихильність читачів та критиків йому приніс уже дебютний роман 1963 року «Колекціонер»: драматична історія дівчини, яку викрав колекціонер метеликів. Цей роман був екранізований 1965 року. Світову славу Фаулз здобув завдяки роману 1969 року «Жінка французького лейтенанта», вдало екранізованому британським кінорежисером чеського походження Карелом Рейшом за сценарієм цьогорічного лауреата Нобелівської премії з літератури Гарольда Пінтера. У цій стрічці, яка 1981 року мала кілька номінацій на «Оскара», головні ролі чудово виконали славетні актори Меріл Стріп і Джеремі Айронс. «Роман «Жінка французького лейтенанта», присвячений звичаям вікторіанської епохи, був визнаний новим видом історичного роману, в якому перепліталися історичні реалії і письменницькі фантазії, персонажі вікторіанської епохи і роздуми, характерні сучасній людині», — написала вчора у своєму некролозі Бі-Бі-Сі.
Джон Фаулз народився 31 березня 1926 року в містечку Лі-он-Сі в графстві Ессекс. У його родині ніхто і ніколи не цікавився літературою. В 1945—47 роках перебував на військовій службі. Освіту здобув в Оксфордському університеті, де також захистив докторську дисертацію з французької мови. Упродовж багатьох років працював викладачем французької та грецької мов у британських школах та вищих навчальних закладах. Він завжди захоплювався французькими письменниками-екзистенціалістами, передусім Камю, Сартром, які мали значний вплив на творчість Фаулза. 1968 року Фаулз переїхав до місцевості над морем Лайм Реджіс, де прожив в усамітненні до останнього дня свого життя і де розгортаються події роману «Жінка французького лейтенанта». До інших культових романів Фаулза належать «Маг» (1966, у російському перекладі «Волхв»), фантастичні події якого розгортаються на грецькому острові, та «Вежа із слонової кістки» (1974), яку в радянські часи зачитували до дірок у журналі «Иностранная литература». Він також є автором роману жахів «Личинка» (1985) про події XVIII століття, та психологічно-соціального роману «Деніел Мартін» (1977), в якому письменник зробив спробу змалювати тодішню суспільну ситуацію в Англії. Літературні критики вважають, що в цьому романі автор найповніше виклав свої історико-філософські погляди.
1988 року Фаулз переніс інсульт, він потерпав від хвороби серця. Джон Фаулз був двічі одруженим. Його перша дружина Елізабет померла 1990 року, друга, Сара, була з ним до останнього дня. Своє останнє інтерв'ю письменник дав 2003 року британській газеті «Гардіан». У ньому він, зокрема, сказав: «Я знаю, що маю репутацію дивака і не намагаюся спростовувати це. Але насправді я не такий. Я частково сам роздув цей міф. Письменника, більш чи менш вдалого, завжди будуть переслідувати читачі... Вони хочутть бачитися з ним, розмовляти з ним... Але вони не розуміють, що це діє на нерви». Так він пояснив десятиліття своєї самотності.
Фаулз також писав короткі оповідання, вірші та публіцистичні статті. Видав книгу афоризмів. Його роман «Маг» екранізовано.