Та й не тільки він. Родичі 611 моряків, які загинули під час вибуху на судні, досі не отримали вичерпної відповіді, що ж стало причиною тієї страшної трагедії. Не знають цього і старші мешканці Севастополя, які на власні очі бачили, як море прибивало до берега тіла загиблих моряків і як потім упродовж кількох днів їх ховали. Ще більше жахала невідомість і засекреченість трагедії: ніхто не знав, скільки людей загинуло на лінкорі, і головне — чому? (див. детальніше «УМ» від 29 жовтня). Щоб бодай через 50 років розставити всі крапки над «і», голова Севастопольської міськдержадміністрації Сергій Іванов і має намір ініціювати поновлення розслідування загибелі «Новоросійська». «Я хочу від імені ветеранів лінкора «Новоросійськ», всіх севастопольців звернутися до Президента України і президента Російської Федерації з проханням поновити роботу спеціальної слідчої комісії, щоб через 50 років раз і назавжди поставити крапку в загадковій загибелі наших моряків», — заявив на мітингу з нагоди річниці трагедії Сергій Іванов.
На думку мера, для розслідування причин загибелі корабля і моряків необхідно створити міжурядову комісію, до якої б увійшли, окрім представників урядів, фахівці служб безпеки, історики, флотські фахівці, ветерани лінкора, журналісти, повідомили УНІАНу в прес-службі мерії Севастополя. Вони й повинні провести всебічне розслідування причин трагедії та встановити точне число жертв, поки ще живі очевидці катастрофи, ветерани «Новоросійська», які можуть дати важливі свідчення щодо тих трагічних подій (у випадку створення такої комісії керівництво міста готове усіляко сприяти її роботі). Інакше таємниця загибелі корабля може назавжди залишитися нерозкритою...
Але чи реально це? «Визначити причину загибелі лінкора навряд чи вдасться сьогодні, якщо й півстоліття тому державній комісії вдалося лише висунути три версії, — вважає директор Департаменту підводної спадщини Інституту археології НАН України Сергій Воронов. — А нині й поготів: частина документів утрачені, а за технічними параметрами з'ясувати це буде неможливо — корпус лінкора частково порізаний. Його, до речі, ми нещодавно знайшли на дні Козачої бухти в Севастополі. Ще тоді його відбуксирували сюди у перевернутому вигляді і почали різати та відправляти на переплавку. Оскільки під водою це зробити було нелегко, то надводну чатину зрізали, а підводна — лишилася. Ми знайшли також місце, де донині лежать останки 42 матросів. Якщо будуть кошти, то мачту корабля, загрузлу в мул на 30 метрів, ми піднімемо і встановимо її в бухті як пам'ятник загиблим морякам «Новоросійська...»