Недарма кажуть, що слово — не горобець, випустиш — не спіймаєш. Необачно повторені позавчора в Тегерані президентом Ірану Махмудом Ахмадінеджадом перед учасниками конференції «Світ без сіонізму» слова покійного лідера ісламської революції в Ірані аятоли Хомейні «Ізраїль повинен бути стертий з обличчя землі» викликали в світі бурю. Масла у вогонь додала заява МЗС Ірану про те, що причину складної ситуації на Близькому Сході Іран вбачає у підтримці країнами Заходу, передусім Сполученими Штатами, агресивної політики Ізраїлю.
Зрозуміло, найбільш гостро відреагував сам Ізраїль, який позавчора вустами віце-прем'єра Шимона Переса (а наступного дня і прем'єр-міністра Аріеля Шарона) висунув вимогу виключити Іран зі складу ООН. Учора голова МЗС Ізраїлю Сільван Шалом зажадав негайного скликання Ради Безпеки ООН для обговорення заяви президента Ірану та оргвисновків. Представник адміністрації США зазначив: «Слова Ахмадінеджада ще раз підтверджують все те, що США говорили про іранський режим. Ця заява лише підсилює наше занепокоєння діями Ірану в ядерній галузі». Посли Ісламської Республіки Іран у Великій Британії, Франції, Іспанії та Канаді були викликані у місцеві МЗС, де їм у максимально допустимій дипломатичним протоколом формі було висловлено незгоду з позицією їхнього президента, повідомляє Бі-Бі-Сі. Показово, що цього разу не промовчала навіть Росія, яка традиційно вважається партнером Ірану з багатьох питань. Голова дипломатичної служби Росії Сергій Лавров заявив: «Я вважаю, що ніхто не може піддавати сумніву право країни-члена ООН на існування. Я не можу не визнати, що у тих, хто хоче передати на розгляд Ради Безпеки питання про ядерну програму Ірану, з'явився додатковий аргумент». Слідом за Росією відгукнулося і МЗС України, в заяві якого слова президента Ірану названі «деструктивними кроками». Генсек ООН Кофі Аннан заявив, що слова Махмуда Ахмадінеджада його «вжахнули». Він нагадав Ірану, що члени ООН не повинні погрожувати один одному застосуванням сили. Бі-Бі-Сі зазначає, що Аннан рідко коли дозволяє собі вживати настількі різкі публічні докори на адресу членів ООН. Лідери 25 країн ЄС на своєму неформальному саміті у замку Хемптон Корт поблизу Лондона прийняли спільну заяву, в якій, зокрема, говориться: «Заклики до насилля і знищення будь-якої країни є повним запереченням факту, що країна, яка їх проголошує, є цілком зрілим та відповідальним членом міжнародної спільноти».
Тегеран вважає реакцію світу неадекватною та перебільшеною. Першою офіційною спробою розрядити ситуацію була зроблена вчора заява посла Ірану в Москві, в якій говориться: «Пан Ахмадінеджад не мав наміру говорити в такій різкій формі та вступати у конфлікт».
На жаль, ні ЄС, ні Кофі Аннан, ні решта світу попередньо не відреагували на заяви Ізраїлю, що він залишає за собою право піддати Іран бомбардуванням. На початку жовтня у Вашингтоні перебувала в рамках «акції політичного маркетингу» делегація ізраїльського парламенту, яка вимагала від США розправитися з Іраном силою. Якби на ці заклики з'явилася адекватна реакція світу, то, можливо, не було б останніх заяв Ахмадінеджада.