За останні кілька років кияни недоплатили столичним енергетикам майже 600 мільйонів гривень, причому більшість злісних неплатників мають непогані прибутки і спокійно могли б позбавити комунальників головного болю. Чому цього не роблять? А просто не хочуть... Як розповів «УМ» генеральний директор «Київенерго» Борис Ященко, в Подільському районі є такі квартири, які роками не платили за питну та гарячу воду і на сьогоднішній день мають заборгованість по 30 тисяч гривень! І це не пенсіонери чи інваліди, а цілком успішні бізнесмени... Питання, як із ними боротися, муляє комунальників уже давно: адже покарати злісного неплатника за воду чи тепло, не зачепивши при цьому інтереси мешканців усього будинку, раніше було просто неможливо. Не «відрубати» ж гарячу воду всій дев'ятиповерхівці тільки через те, що три квартири мають багатотисячні борги!
Вихід із ситуації знайшли полтавчани: вони розробили спеціальний зонд із телекамерою і заглушкою (дехто називає його «спрутом», дехто — «кротом»), який абсолютно безболісно для сумлінних сусідів перекриває воду в квартирі боржника. За словами Бориса Ященка, «спрути» в Полтаві дали просто вражаючий ефект: комунальники радіють, що протягом цього року 16-мільйонна заборгованість мешканців міста за питну воду буде повністю погашена. Ясна річ, столиця зацікавилася досвідом регіонів і захотіла й собі мати хоча б один такий прилад. Але полтавчани не погодились продати «спрута». Мало того, вони не дають «чужим» навіть у руках потримати це диво техніки — бояться, щоб хтось не підгледів секрети запатентованого винаходу. Мовляв, якщо хочете, беріть зонд напрокат, але разом із полтавськими спеціалістами. Не хочете — до побачення. Київ зголосився на такі умови, і в середині жовтня «спрут» у супроводі чотирьох фахівців почав наводити жах на мешкаців Подільського району. Звичайно, це не стосується людей соціально незахищених, інвалідів, ветеранів, багатодітних родин тощо — такий радикальний метод «вибивання грошей» поширюється тільки на фiнансово спроможних людей.
«Подільська адміністрація уклала угоду з відрядженими фахівцями на п'ять робочих днів, — розповідає Борис Ященко. — І за цей час кияни погасили 160 тисяч гривень боргу. При цьому безпосередньо до запуску зонду доходило рідко: люди лякались і платили. Наприклад, на Виноградарі попередження отримали 7 квартир по вулиці Василя Порика, які заборгували 30 тисяч гривень за воду. Не встигла на місце приїхати спецмашина, як вони заворушилися й понесли гроші до ощадбанку. Уже через 40 хвилин власники п'яти квартир показали квитанції про оплату (приблизно на 5 тисяч кожна) — їх і відключати не довелося. І так — у більшості випадків. Відключили за тиждень тільки 7 квартир, і то в шести уже відновлено водопостачання: вони на другий день погасили борги, і дали від 200 до 500 гривень за підключення назад. Одна квартира відключена й досі, хоча власник уже заплатив. Зараз ЖЕК мучиться, не знає, що робити, — полтавчани поїхали, а без них пробку ніяк не зняти. Мабуть, ще раз запросимо...»
А для того, щоб не привозити щоразу полтавську бригаду, столичні комунальники збираються розробити власний «спрут», який буде діставати не тільки до дев'ятого поверху, а й вище. «Київенерго» вже домовився з місцевими раціоналізаторами-винахідниками, і через місяць-другий зонд буде готовий, а завод «Буревісник» зможе випустити кілька десятків штук на потреби комунальників. І тоді вже тримайтесь, боржники! Спочатку з вами проведуть роз'яснювальну роботу, покажуть ролики по телебаченню, ТРИЧІ принесуть попередження, а вже потім, якщо ніякої реакції не буде, запустять зонд і відключать воду. Може, краще заплатити вже сьогодні?