Як студенти живуть від сесії до сесії, народ — від зарплати до зарплати, так політики — від виборів до виборів. Цього місяця громадяни Російської Федерації мають можливість насолодитися у всій повноті яскравим театральним дійством передвиборчої кампанії, а свої оцінки театральним трупам, тобто виборчим блокам і партіям, як і театрам одного актора, тобто кандидатам мажоритарних округів, виставлять 7 грудня біля виборчих урн.
Список бажаючих
Згідно з Конституцією РФ та прийнятим парламентаріями 20 грудня 2002 року Законом «Про вибори депутатів Державної думи», з 450 думців 225 обирають по одномандатних виборчих округах і 225 — за пропорційною схемою, тобто за списками політичних партій та блоків. Для проходження в Думу партія чи блок повинні подолати п'ятивідсотковий бар'єр. Цьогорічна кампанія з виборів депутатів Держдуми відрізнятиметься від попередніх тим, що ті партії та блоки, які наберуть більше п'яти відсотків голосів, не лише отримають право на розподіл депутатських мандатів у нижній палаті парламенту, а й цілу низку інших переваг. Зокрема, партії-переможці отримуватимуть державне фінансування, яке буде пропорційним здобутій ними на виборах кількості голосів, право висувати своїх кандидатів на наступних виборах будь-якого рівня без збору підписів та внесення виборчого закладу. Також можливо, що у найближчому майбутньому уряд РФ формуватиме парламентська більшість, що є додатковим стимулом для партій, які беруть участь у виборах.
Загалом, до ЦВК надійшли заявки на участь у виборах від 26 партій та виборчих блоків, але до 22 жовтня заявки здали лише 24. Потім партія «Національно-патріотичні сили Росії» зняла свою заявку, і в остаточному списку залишилися 23 партії та виборчі блоки. Заявку приймали у випадку наявності фінансового звіту партії чи блоку та підписів 200 тисяч виборців на підтримку конкретного блоку або партії, або без підписів, але за умови внесення грошового закладу в розмірі 37,5 млн. рублів. Звичайно, кожен гравець намагався подати до ЦВК підписи виборців, бо це ніби автоматично свідчить про його підтримку народом. Путінська «Єдина Росія» вирішила продемонструвати свою перевагу і зібрала два мільйони підписів. Лише одна партія — «Истинные патриоты России» — так і не спромоглася набрати необхідну кількість підписів, тому змушена була внести грошовий заклад. Хто б міг подумати, що в Росії бракує «истинных патриотов»!
Ось список 13 перших зареєстрованих ЦВК учасників виборів (вони є реальними претендентами на подолання п'ятивідсоткового бар'єру) за партійними списками з їх офіційними назвами (в дужках подається кількість осіб у їхньому партійному списку): «Російська демократична партія «Яблуко» (121), Політична партія «Союз правих сил» (225), Політична партія «Комуністична партія Російської Федерації (КПРФ)» (256), Виборчий блок «Новий курс — Автомобільна Росія» (127), Політична партія «Народна партiя Російської Федерації» (231), Політична партія «Єдина Росія» (266), Виборчий блок «Велика Росія — Євразійський Союз» (159), Політична партія «Об'єднана Російська партія «Русь» (39), Політична партія «Аграрна партія Росії» (229), Виборчий блок «Батьківщина» (185), Політична партія «Розвиток підприємництва» (44), Виборчий блок «Партія Відродження Росії — Російська партія життя» (83), Політична партія «ЛДПР» (208). Інші 10 партій є на цих виборах лише статистами.
Заявки на участь у виборах по одномандатних округах подали 2932 кандидати. «Кучність» бажаючих потрапити до Думи різна: у Краснодарському краї — 30 претендентів на один мандат, а на Чукотці — чотири.
Уже визначено формат щоденних теледебатів кандидатів у Держдуму. Вони будуть відбуватися на трьох загальнодержавних телеканалах («Перший канал», ТВЦ та РТР) з 10 листопада по 5 грудня впродовж 20 робочих днів. У вихідні виборцям дають перепочити від виборчих баталій. Кожна партія та блок будуть мати нагоду з'явитися на телеекранах 16 разів. 4 листопада в ЦВК відбулося жеребкування черговості телевиступів. Прикрим моментом є те, що телеканали, виходячи з досвіду попередніх кампаній, прийняли рішення про трансляцію теледебатів у записі, оскільки окремі учасники дискусій допускалися нетактовних випадів чи заяв, поводилися неетично. Звичайно, що за таких умов у глядачів виникає підозра, що телевізійники, висловлюючись образно, не покажуть їм «голів та гольових моментів», які найбільш цікаві у такому дійстві. Голова ЦВК також висловив надію, що телеканали переглянуть своє рішення і покажуть дебати у прямому ефірі.
Хто скільки має
Агітація у ЗМІ, тобто власне сам «фестиваль», розпочнеться 7 листопада. Але і перед самим підняттям завіси глядачі не позбавлені розваг. Адже лише раз на чотири роки випадає нагода заглянути в гаманці майбутніх депутатів, дізнатися, на яких «колесах» вони їздять та на скількох «метрах» влаштовують свій побут. А також оцінити та посміятися з того, наскільки правдивими є майнові декларації тих, хто намагається постати перед виборцями в бездоганно білосніжних шатах борця за справедливість, чесність та соціальну рівність. Програми кандидатів цікавлять людей якось менше від їхнього майнового статусу.
Новий закон про вибори РФ не дозволяє знімати кандидата за неправдиві дані про свої прибутки та майно, тому записане у майновій декларації тепер залежить винятково від чесності самої людини, а не її страху перед законом. Заступник голови ЦВК Ольга Засторожна навела перший приклад такої чесності: учасник списку «Яблука» Костянтин Кагаловський відзвітувався про свої 30 млн. доларів на закордонних рахунках. Якщо ж компетентні органи виявлять, що кандидат приховав частину свого майна чи прибутків, то цей факт буде оприлюднено, а в день виборів на дільниці на спеціальному стенді буде вивішена інформація про надання ним неправдивих даних.
Зрозуміло, що в ЗМІ обговорюються передусім декларації відомих осіб. Так, лідер «Яблука» Григорій Явлінський заробив за минулий рік 1 млн. 681 тис. 874 рублів. У нього дві квартири: одна в Москві, інша — в Україні. Причому житлові умови в Україні дещо кращі — 81 кв. метр, а в Москві — лише 77 «квадратів». На його рахунках у двох російських банках зберігається чотири мільйони рублів, але при цьому головний демократ Росії українського походження не має ні машини, ні земельної діляночки, ні дачі. Увесь у партійній роботі. Зi 121 кандидата «яблучного» списку дев'ять минулого року мали прибутки більше одного мільйона рублів, а восьмеро не заробили жодної копійки. Рівності, як бачимо, немає навіть серед демократів.
Те ж і серед списочників «Союзу правих сил», 13 з яких минулого року і копійки в руках не тримали, а лідери «Союзу» заробляють мільйони. Зокрема, № 1 списку Борис Нємцов заробив минулого року 1 млн. 250 тис. рублів та ще 10 млн. тримає в банку. Але при цьому він не має жодного рухомого чи нерухомого майна. Найбільший інтерес викликає звіт Анатолія Чубайса, прізвище якого значиться номером третім у списку СПС. Він заробив впродовж 2002 року 29 млн. 785 тис. рублів та ще має додаткових п'ять мільйонів на рахунку в Ощадбанку Росії. Щось малувато як на голову РАО «ЄЕС Росії» та одного з провідних олігархів країни.
Багаті люди у списках центристських та правих партій — не диво. Але не дуже бідні значаться і у списку Компартії. Товариш Сергій Муравленко, який очолює раду директорів товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестпромгруп», має на банківському рахунку 1 млрд. 447 млн. рублів, є власником дев'яти земельних ділянок у Московській та Самарській областях, житлового будинку площею 385 кв. метрів та трьох квартир, двох «Мерседесів», одного BMW і одного «Порше». Ось такі товариші у товариша Зюганова. Та все ж їм далеко до влади, тобто до людей зi списку «Єдина Росія». Його лідери, федеральні міністри Борис Гризлов та Сергій Шойгу, вивели скромні доходи кожен у розмірі трохи більше 300 тис. рублів, але № 3 Юрій Лужков вказав свій минулорічний доход у розмірі більше дев'яти мільйонів рублів. Однак найбагатшим у провладній партії виявився президент Адигеї Хазрет Совмен, доход якого минулого року становив 9 млрд. 354 млн. 471 тис. 288 рублів. Третім за розмірами минулорічних прибутків серед усіх кандидатів у нардепи після Совмена та Муравленка є член «Народної партії» Геннадій Гудков, який минулого року заробив 587 млн. 500 тис. 880 рублів. Стосовно машин, то найбільшою «елегантністю» виділяється співак Олександр Розенбаум, який входить до списку «Єдиної Росії». У нього два розкішні «Лінкольни» та один «Кадиллак».
У наших пiвнiчних сусiдiв — знайомий уже сценарiй: «Єдина Росiя» проти «червоної загрози». Виявляється, що зовсім бідним є Павло Бородін, який очолює список виборчого блоку «Велика Росія — Євразійський Союз». І за що лиш колишнього управляючого справами Кремля тримали у швейцарській в'язниці, чому звинувачували у мільйонних хабарах та відмиванні грошей, якщо він не має ні дачі, ні машини, а на його банківському рахунку лише 90 тис. рублів?! Відносно правдивості декларацій людей зі списку ЛДПР також є великі сумніви. Сам Жириновський заробив минулого року лише 312 тис. рублів, у нього скромненька квартира площею 50 кв. метрів і зовсім немає земельних ділянок та машин. Певне, він користується тролейбусами та метро, щоб бути ближче до народу. Зате його син (№ 3 партійного списку) Ігор Лебедєв має у Москві сім квартир, чотири з яких площею більше 300 кв. метрів, та ще дві ділянки з будинками у Підмосков'ї. При цьому синок головного ліберального демократа заробив за минулий рік лише 289 тис. рублів (приблизно 10 тис. доларів). Російським виборцям цікаво, за який кошт Лебедєв придбав квартири вартістю сотні тисяч доларів кожна? 24 ліберальних демократи заявили, що минулого року вони не заробили жодної копійки.
Голова ЦВК Олександр Вешняков повідомив, що в результаті вже проведених перевірок найбільш неправдиві дані про стан свого майна та доходів подали комуністи. За ними йдуть кандидати зі списку партії «Справжні патріоти Росії» та Партії миру. Серед прихованих сум фігурують доходи у розмірі одного, трьох і навіть 47 млн. рублів. 248 кандидатів приховали дані про наявні в них 347 автомобілів.
Чоловік у картузі
Одночасно з виборами депутатів Держдуми пройдуть вибори мера Москви. Вже тепер відомо, що мером стане особа чоловічої статі, невисокого зросту, з круглою головою зі шкіряним кашкетом на ній. Ще 22 жовтня, в останній день прийому документів, відсіялися десять з 15 бажаючих покерувати російською столицею. 30 жовтня Московська міська виборча комісія відсіяла ще одного. Таким чином, посвідчення кандидатів на посаду мера Москви отримали діючий міський голова Юрій Лужков, генеральний директор ЗАТ «Об'єднання «Прогрес» Микола Ліфанов, президент «Національного резервного банку» Олександр Лебедєв та підприємець Герман Стерлігов.
Сумнівів у перемозі Лужкова, який також фігурує під четвертим номером у передвиборчому списку пропрезидентської «Єдиної Росії», ніхто не має. Але він про всяк випадок розгорнув перед виборами бурхливу діяльність, яка дуже сильно віддає властивим йому популізмом. Юрій Михайлович заявив на засіданнi столичного уряду, що особи, які незаконно проживають у московських гуртожитках, будуть виселені до настання зими. Мер уїдливо додав: «До настання зими їм краще поселитися у південних країнах». Ця заява не лише розпалює міжнаціональну ворожнечу, але віддає відвертим расизмом. Утім начальницьке слово сказано — і за останні десять днів жовтня в Москві було зачинено 17 гуртожитків. Без сумніву, в деяких з них мешкали українські робітники. Але все ж переважали мусульмани з Середньої Азії та Кавказу. Можливо, що саме за їх виселення голова Ради муфтіїв Росії Равіль Гайнудтін вручив Лужкову напередодні початку виборчої кампанії найвищу мусульманську нагороду Росії — орден пошани «Аль-Фахр» першого ступеня. Як написано в обгрунтуванні: «За великі заслуги перед мусульманським співтовариством Росії, багаторічну працю з традиційними конфесіями та зміцнення миру і згоди в Москві». Ось так, і не менше. Також незадовго до виборів президент Росії порекомендував внести кандидатуру Лужкова до так званої «Ради мудреців» — спільної комісії, яка розглядатиме спірні російсько-японські питання. Тож мер Москви, який є великим експертом з питань нашого Севастополя, стане ще й фахівцем з Курильських островів.
Навколо виборів
Різноманітні передвиборчі опитування та прогнози не зникають зі сторінок російських газет кілька останніх місяців. Наведемо лише два, які здаються найбільш авторитетними. Національна агенція політичних прогнозів Росії очікує, що на виборах найбільше голосів зберуть «Єдина Росія» і КПРФ. За оцінкою її фахівців, якби вибори відбулися у вересні, то «Єдина Росія» отримала б 185 мандатів, КПРФ — 135, СПС — 22 та «Яблуко» і ЛДПР — по 21. Відповідно до усереднених рейтингів провідних російських соціологічних служб, саме ці п'ять партій подолають п'ятивідсотковий бар'єр.
Останній, оприлюднений вже цього місяця, прогноз зробив Центр стратегічного аналізу та прогнозів Дмитра Ольшанського. Він був здійснений з допомогою 50 провідних російських експертів та журналістів. За їхнім висновком, КПРФ набере на виборах 26,2 відсотка голосів, «Єдина Росія» — 23 відсотки, ЛДПР — 7 відсотків, «Яблуко» — 5,1, Народна партія — 5 відсотків, СПС — 4,2 відсотка. Тобто існує можливість, що представники Союзу правих сил узагалі не потраплять до парламенту за партійними списками.
На вибори депутатів Держдуми очікується прибуття приблизно тисячі закордонних спостерігачів, з них 500 від ОБСЄ. У виборах до Держдуми зможуть взяти участь ті 1 млн. 185 тис. громадян Росії, які мешкають за кордоном. Найбільше їх у Німеччині — 371 тис. В Україні — 63 тис. Майже стільки ж — у США (61 тис.).
Сюрпризи кампанії
Виборчі кампанії в Росії та Україні роблять великою мірою одні і ті ж люди, тому мало чим можуть здивувати нас. Але все ж сенсації є. Мова передусім про журналіста Сергія Доренка, який свого часу був відомий нам як ведучий недільної аналітичної програми «Підсумки» в часи розквіту телекомпанії НТБ. Цей завзятий ворог мера Москви Юрія Лужкова та комуністів напередодні виборів вступив до лав... КПРФ. Зюганов пообіцяв особисто наглядати за «новим товаришем» та сприяти його перевихованню. Не новинкою є і те, що кожна партія чи блок намагаються включити до своїх списків відомих людей: спортсменів, акторів, співаків. Хай «зірки» потім жодного разу не з'являться на засідання Держдуми, але на виборах свою справу зроблять.
ЦВК виключила з федерального списку ЛДПР трьох осіб за те, що вони приховали своє кримінальне минуле та судові вироки. Втім наявність бандитів у списку партії Жириновського не є жодною несподіванкою. Яка голова, таке й охвістя.