У недалекому майбутньому на українську паливно-енергетичну галузь чекають серйозні зміни. Рішенням уряду і парламенту газовий сегмент енергетики візьме курс на видобування блакитного палива з морських глибин. Зараз цей напрямок в Україні ледь-ледь зароджується. За підрахунками спеціалістів, 96 відсотків морських надр нерозроблені, тоді як за активної експлуатації можуть значно зменшити енергозалежність держави від країн-імпортерів палива. У структурі НАК «Нафтогаз України» розробкою шельфу займаються дві компанії — ДК «Укргазвидобування» і ДАТ «Чорноморнафтогаз».
Роботи з освоєння глибоководної частини шельфу Чорного моря, які у південно-західній та прикерченській зонах розпочнуться не пізніше наступного року, на думку спеціалістів компанії, є найбільш перспективними. За попередніми розрахунками, прогнозовані ресурси чорноморсько-азовського регіону складають більше півтора трильйона тонн газового палива. «Ми покладаємо великі надії на наявність запасів вуглецю на глибоководному шельфі, що кардинально може вплинути на положення України на геополітичній карті», — каже президент ДАТ «Чорноморнафтогаз» Ігор Франчук. У першу чергу із цього факту мають радіти мешканці Кримського півострова, бо таким чином видобутим газом вдасться забезпечити споживачів регіону.
До 2010 року (а саме стільки Кабмін відвів газовидобувним компаніям для збільшення вчетверо видобутку газу на шельфах Азовського та Чорного морів) компанія «Нафтогаз України» планує ввести до експлуатації 11 нових площ, пробурити півсотні експлуатаційних свердловин та побудувати три морські стаціонарні платформи. За підрахунками спеціалістів компанії, за сім років вдасться досягти максимального рівня видобутку природного газу — 2,7 мільярда кубічних метрів, що втричі більше минулорічних показників.
Залишається нагальним питання фінансування розробки нових родовищ. За словами гендиректора «Чорноморнафтогазу» Валерія Ясюка, додаткові гроші отримають від «Нафтогазу України» та розміщення власних облігацій зовнішньої позики. У цьому компанія має позитивний досвід — цьогоріч «Чорноморнафтогаз» уперше вийшов на ринок цінних паперів із такими облігаціями. «Успішна робота дозволила практично повністю профінансувати Північно-булганакське родовище», — відзначив Валерій Ясюк.
Зараз компанія проводить переговори з кількома інвесторами, які готові вкласти гроші у видобування блакитного палива з морських глибин. Найімовірніше, першою на такий крок зважиться бразильська Petrobras, яка нині видобуває вуглеводень з великих глибин і готова поділитися своїм досвідом та грошима з кримчанами. Крім бразильців, спільні проекти з кримчанами розробляють австрійці (концерн OMV), канадці (Shelton) та росіяни. Неабиякий інтерес до роботи з «чорноморцями» виник і в американських компаній.