Осінній листопад щороку стає справжнім випробуванням не лише для українських двірників, які мусять прибирати різнокольорові купи, а й для перевізників сміття, чиї вантажі в цей час збільшуються мало не вдвічі, і для екологів, які полюють на порушників правила «листя не палити!», і для їхнього начальства, яке вимагає дотримання усіх норм. Втім якщо трохи постаратися, «підножну» проблему можна перетворити на корисний, екологічно чистий продукт, уникаючи при цьому як завалів осіннього листя на вулицях, так і димових завіс від його спалювання. Вже через кілька місяців столичні комунальники розроблять і затвердять проект щодо створення комплексу з переробки цього специфічного виду відходів.
За словами генерального директора Київського комунального об'єднання «Київзеленбуд» Петра Яворовського, невдовзі в Києві буде створено комунальне підприємство із двома відділеннями: на правому березі Дніпра (на 14-му кілометрі Житомирського шосе, на місці колишнього розсадника дерев, площа 4 гектари) і на лівому березі (біля селища Биківня, на території колишнього радіопередавального центру, площа 5 гектарів). Коли комплекс запрацює, туди будуть привозити й подрібнювати листя і гілки, біомасу будуть пересипати шарами грунту, торфу, утрамбовувати бульдозерами, поливати, перемішувати... Протягом року із біомаси «дозріватиме» якісний компост, який будуть використовувати при створенні парків, скверів, закладанні клумб і газонів. А головне — ніякого диму!
Мало того, «проблемне» листя (ясна річ, при наявності відповідної техніки) може конкурувати з природним газом в обігріванні наших із вами помешкань. Як розповів «УМ» керівник «Київзеленбуду», в Європі із гілочок дерев, вигорілої трави і сухого листя вже давно роблять невеличкі брикети: «Усе переробляють у гранули розміром із арахісовий горіх. Брикети засипають у бункер, і їх автоматично подають до опалювальних котлів, які працюють на кшталт газогенераторних. Отримують газ, який за своїми властивостями близький до природного, але втричі дешевший». За словами Петра Яворовського, столиця вже вивчає досвід словацьких колег, і протягом найближчих двох-трьох років кияни розроблять техніко-економічне обгрунтування, щоб створити такі цехи для отримання брикетів на базі наших лісопаркових господарств.
Обладнання, яке може працювати на таких брикетах, у Києві вже є — його випускає чеська компанія «Вернер», чиє виробництво розміщене в районі Вишневого. За словами Петра Яворовського, протягом останніх двох років спеціальні котли від «Вернера» вже успішно працюють на теплицях комунального підприємства з утримання зелених насаджень Деснянського району: «В агрегат завантажують дрова довжиною до півметра, завтовшки до 10 сантиметрів, і деревина горить протягом шести годин, даючи енергію для обігріву теплиць». У майбутньому такий котел може стати справжньою знахідкою для дачників і власників садиб — чого-чого, а гілочок та сухого листя на приватній ділянці вистачає.