Минув рівно тиждень відтоді, як за 90 миль від східного берега Сомалі пірати захопили теплохід «Панагія» з українським екіпажем на борту, який виконував комерційний рейс з вантажем вугілля з Південної Африки до Туреччини. Весь цей час перемовини із морськими розбійниками проводило українське МЗС та судновласник (одеська крюїнгова компанія), але станом на вчорашній ранок ситуація так i не змінилася на краще.
Щоправда, вчора міністр закордонних справ Борис Тарасюк розповів y ефірі телеканалу ICTV, що страхова компанія з Лондона (де застрахована «Панагія») веде активні переговори з морськими розбійниками, до процесу підключені й усі українські дипломатичні представництва в сусідніх із Сомалі країнах. При цьому міністр припустив, що вже «в найближчі години наші заручники будуть випущені». Але на момент здачі номера радісної звістки так i не було, тож слова пана Тарасюка не справдилися.
Нагадаємо, що африканські пірати вимагають за 22 українців та судно 700 тисяч доларів викупу. Цими вихідними невдалою виявилася спроба Міжнародного морського бюро, до якого по допомогу звернулося МЗС України, вмовити піратів здатися добровільно. Голова бюро Поттенгал Мукундан відзначив, що більшість попередніх випадків захоплення кораблів завершувалися виплатою викупу, тому, швидше за все, доведеться заплатити.
Щоправда, існує й інше вирішення проблеми, хоча воно є більш небезпечним для заручників — за допомогою сили. Як повідомила в коментарі газеті «Сегодня» прес-секретар голови СБУ Марина Остапенко, піратами займаються дипломати, але якщо абсолютно всі аргументи буде вичерпано, то міжнародним законодавством передбачена можливість застосування сили для визволення людей. Пані Остапенко зазначає, що силу СБУ може застосувати лише з дозволу країни, на території якої утримуються заручники, або якщо їх життю загрожує реальна небезпека. Ніяких перепон для «розборок із піратами» не існує i у випадку, коли судно перебуває у нейтральних водах.
Нагадаємо, що теплохід з українськими заручниками «стоїть на якорі» на відстані двох миль від східного берега Сомалі. Щодо офіційної влади цієї африканської країни, то її фактично не існує вже протягом десяти років, за владу в Сомалі постійно ведуть збройну боротьбу різні угруповання, через що жодна країна світу не має тут свого дипломатичного представництва. То з якою владою домовлятися? Якщо справа дійде до СБУ, це силове відомство, швидше за все, використає елітний спецпідрозділ «Альфа», серед бійців якого є i бойові плавці.
Тим часом «піратську проблему» вчора обговорили i міністри оборони України та США Анатолій Гриценко i Дональд Рамсфельд під час робочої зустрічі у Вільнюсі. Міністри домовилися, що у випадку негативного розвитку ситуації навколо мирного суховантажа з командою українських моряків або у разі виникнення схожих ситуацій у тих регіонах земної кулі, де Україна не має своїх військ, наша держава координуватиме свої дії із країнами-партнерами, у тому числі й зі Штатами. До речі, ще в суботу не виключалася можливість участі військових кораблів США у звільненні українських заручників.