Так назвав в інтерв'ю американським ЗМІ екс-спікера азербайджанського парламенту Расула Гулієва президент Азербайджану Ільхам Алієв. Нагадаємо, що Гулієва 17 жовтня було затримано в аеропорту Сімферополя за ордером Інтерполу, а позавчора його, згідно з рішенням місцевого суду, було звільнено як людину, що має статус політичного біженця.
За кілька годин після судового рішення Гулієв прилетів до Києва, де хотів зустрітися з низкою політиків. Однак, як повідомив «УМ» директор Інституту міжнародної демократії, який організував візит до Києва ще одного опозиційного лідера Іси Гамбара, Сергій Таран, учора на світанку Гулієв уже повернувся в Лондон. Адже саме звідти він летів до Баку, де його літаку не дали посадки і, відповідно, «політик у бігах» вимушений був приземлитися у Криму. Як писала «УМ», уже дев'ять років екс-спікер та голова Демократичної партії Азербайджану проживає у США, там йому надали політичний притулок, а протягом останніх трьох місяців він перебував у Лондоні. Після звільнення Гулієв повідомив журналістам, що планує на якийсь час вилетіти до Європи, щоб обговорити передвиборчу ситуацію у своїй країні у Раді Європи та Європарламенті.
Водночас, як випливає із заяви силових відомств Баку, розповсюдженiй у четвер, Гулієв у Європі займається не лише політичними консультаціями з європейськими політиками. За даними правоохоронців, на початку жовтня він зустрічався у Берліні з колишнім міністром фінансів Азербайджану Фікретом Юсіфовим, якого, до речі, бакинська влада вже арештувала — за підозрою в організації «державного перевороту» (очевидно, йдеться про масові акції протесту після очікуваних фальсифікацій парламентських виборів 6 листопада). У підготовці «перевороту» обвинувачують і Гулієва. А у його фінансуванні — екс-міністра економічного розвитку Азербайджану Фархада Алієва, якого бакинські правоохоронці позавчора також ув'язнили. Має постати перед судом і сам Гулієв — так вважає Президент Алієв, який обізвав екс-спікера одним із ватажків міжнародної мафії. Тільки незрозуміло, за що більше хочуть затримати Гулієва — за розкрадання держмайна у великих розмірах, що йому інкримінують, чи все-таки за організацію «перевороту».
Генеральна прокуратура Азербайджану наразі не прокоментувала вчинок українських суддів, які відпустили «мафіозі». Однак досі залишається логічне питання, чому бакинська влада, якщо вона так хоче впіймати Гулієва, не дозволила його літаку приземлитися на батьківщині. «Ми впевнені, що режим Алієва наляканий, доказом цього є боротьба з опозиційними лідерами, зокрема з Расулом Гулієвим, якого просто боялися пустити на територію Азербайджану», — заявив під час «круглого столу» на тему ситуації в Азербайджані народний депутат- «нашоукраїнець» Микола Катеринчук. У контексті розмов, чи варто Україні втручатися в цей конфлікт і чи звільнення Гулієва з-під варти не стане загрозою для наших надій на азербайджанський ресурс щодо побудови енергетичної незалежності України, нардеп зауважив, що «питання, пов'язані з нафтою, не вирішуються сьогодні в Азербайджані, вони вирішуються в Кремлі».
До слова, сьогодні з України виїде ще один азербайджанський опозиціонер Іса Гамбар, який з четверга перебуває в Києві. За час свого візиту він провів політичні консультації з членами НСНУ та «Пори» і з обома підписав від імені своєї партії «Мусават» угоду про співпрацю.