«Ми не помаранчеві, ми — червоно-чорні», — такими словами завершив свою промову на XIX з'їзді УНА Юрій Шухевич, новий-старий лідер колись славетної УНА-УНСО. Він попросив присутніх запам'ятати, що єдність із «помаранчевими» під час революції зовсім не означає спільного бачення майбутнього України.
Залишки партії УНА минулої суботи — якраз у день відзначення річниці заснування Української повстанської армії — зібралися на з'їзд у київському Будинку архітектора, зовсім недалеко від Хрещатика, «арени бойових дій» супротивників і прихильників реабілітації вояків УПА. Унсовці, ясна річ, долучилися до акцій на боці УПА, а потому взялися реабілітовувати самих себе. У партії вже немає відомого провокатора з боку Кучми Едуарда Коваленко, який перебуває в СІЗО, але відмовляються в УНА-УНСО (а партія вирішила повернути собі повну назву) і від попереднього лідера — Андрія Шкіля, який у Верховній Раді входить до лав фракції Тимошенко.
Пан Шухевич заявив із трибуни з'їзду: «Був момент, коли ми підтримали «помаранчевих». Ми були з ними пліч-о-пліч. Можливо, як буде вимагати ситуація, нам прийдеться бути з ними і в майбутньому. Але це не ми зобов'язані їм, а вони зобов'язані нам, як і мільйонам простих людей, котрі стояли на Майдані за те, аби в Україні було краще життя. А нам треба запам'ятати, що ми не помаранчеві, ми — червоно-чорні, бо саме червоно-чорним є прапор української національної революції». На думку Шухевича, перемогу в українського народу вкрали, і тому партійці повинні зробити все, аби повернути її цьому народовi.
Варто нагадати, що УНА-УНСО була розгромлена після подій 9 березня 2001 року, коли її керівників кинули за грати. Потім партію «прийняв» Коваленко, а опісля до неї повернулися ті, хто вже вийшов з-за «кучмівських» грат. Тепер вони не знайшли ліпшого варіанта, як повернути на чоло організації літнього сина легендарного командира УПА і йти на наступні вибори з Шухевичем.
Виникає природне питання, чи здатен пан Юрій, який 25 років провів у радянських таборах та на засланні, керувати партією, зважаючи на свій вік та фізичні вади (караючись у буцегарнях, Шухевич втратив зір). Колишній лідер УНА, а тепер заступник Шухевича Микола Карпюк говорить, що голова обраний, скоріше, тому, що є символом боротьби вояків УПА за незалежність України. «Ми завжди вважали Шухевича лідером нашої партії, — продовжує Карпюк. — Він є прикладом для нас, він немов передає прапор боротьби, переданий від старшого покоління молодшому».
Отже, вибір зроблено. Хоча питання адекватності лідера залишаються. Скажімо, політичні активісти з рідного Шухевичеві Львова згадують, як гостро пан Юрій висловлювався на мітингах щодо «кучмівського режиму», а зараз, до прикладу, підписався під зверненням-закликом на підтримку висування у мери Львова народного депутата, колишнього «есдека», а зараз — члена Партії регіонів Петра Писарчука.