За вчорашньою інформацією російських офіційних осіб, ситуація у столиці Кабардино-Балкарії Нальчику, на яку позавчора напала група з приблизно 150 озброєних бойовиків, стабілізується. Станом на ранок учорашнього дня, спецпідрозділам вдалося ліквідувати два останні вогнища спротиву. Позавчорашнього вечора бойовики, яким не вдалося залишити місто, забарикадувалися разом із захопленими заручниками у третьому відділенні внутрішніх справ та магазині «Сувеніри». У ВВС — восьмеро озброєних чоловіків, у магазині — п'ятеро. Вчора о восьмій ранку міліція дозволила бойовикам із ВВС разом із заручниками залишити місто на наданому їм мікроавтобусі «Газель». Але при спробі виїхати з міста водій не справився з керуванням, і «Газель» врізалася в дерево. Спецназ розстріляв усіх бойовиків на місці, а п'ятьох заручників звільнив. Спецпідрозділ також узяв штурмом із застосуванням гранатометів магазин «Сувеніри», вбивши при цьому бойовиків та звільнивши заручників. Принаймні так «ідилічно» звучить фінал трагедії, яка розігралася в Нальчику, в офіційному викладі.
Також, за офіційними даними, за увесь час подій у Нальчику загинули 24 співробітники силових структур, а 58 потрапили до шпиталів з пораненнями. Загинули і 13 мешканців міста, а 116 інших потрапили до лікарень, 13 поранених перебувають у критичному стані. Вбито 68 та заарештовано 27 бойовиків, повідомив учора заступник генпрокурора Росії Володимир Колесников. Двоє з них із тяжкими пораненнями перебувають у шпиталі під посиленою охороною. Нещодавно призначений президент Кабардино-Балкарії Арсен Каноков повідомив, що всі 150 бойовиків, які здійснили напад на місто, належали до місцевої ісламської організації, так званого джамаату «Ярмук».
Президент Росії Володимир Путін позавчора віддав наказ повністю блокувати Нальчик та «знищити тих, хто там перебуває зі зброєю в руках і чинить опір». Вчора місто перебувало в оточенні російських федеральних військ. Усі кордони Кабардино-Балкарії перекриті, всі будівлі силових структур, школи та лікарні перебувають під посиленою охороною. В місто введено додатково 1500 військовослужбовців внутрішніх військ та 500 омонівців.
Російська влада віддавна занепокоєна тим, що конфлікт у Чечні перекинеться на весь Північний Кавказ, один із найбільш багатонаціональних регіонів світу, пише Бі-Бі-Сі. Але в 90-х роках минулого століття кавказькі народи так і не спромоглися об'єднатися і чеченці наодинці воювали з російською армією. Тому президент Путін міг дозволити собі відмовитися від мирного вирішення конфлікту шляхом переговорів і зробив ставку на силове придушення Чечні. Але в останні роки ситуація в регіоні починає змінюватися. Корупція, яка проникла в усі ешелони місцевої влади, та жебрацьке існування кавказьких народів сприяли поширенню серед молодих людей радикальних ісламських ідей. «Війна в Чечні та зростаюча нестабільність в інших північнокавказьких республіках підводять до тривожного висновку, що Північний Кавказ остаточно виходить з-під контролю Москви», — робить висновок коментатор Бі-Бі-Сі.
Відповідальність за позавчорашні події в Нальчику взяла на себе група джаамат «Ярмук», заснована у липні 2002 року 30-річним Муслімом Атаєвим, людиною з вищою університетською освітою, вихідцем з гірського Ельбруського району. Саме в цьому районі він набрав кістяк своєї групи у складі 30 кабардинців та балкарців, попередньо пройшовши відповідну підготовку під керівництвом відомого чеченського польового командира Руслана Гелієва. Джамаат «Ярмук» закликає мусульман до священної війни «джихаду» проти «кишенькової влади», яку «нав'язала» Кабардино-Балкарії Росія. Він нагадує про історію російського гноблення кавказьких народів та звинувачує Росію і її місцевих васалів у всіх соціальних проблемах, передусім у корупції та наркоманії.