Головний експерт ООН з пташиного грипу Давид Наббаро в черговий раз попередив, що при теперішніх темпах виробництва вакцини від грипу світ може виявитися практично беззахисним, якщо епідемія пошириться і серед людей. «Пандемія розпочнеться, але не відомо коли. Вона муже бути поміркованою, серйозною і дуже серйозною. Я не знаю, де вона виникне і коли, але я знаю, що вона буде» — заявив він на міжнародній конференції у Римі.
Втім учора агенція «Франс пресс» подала обнадійливе повідомлення про те, що американські дослідники наблизилися ще на один крок до розробки більш сильної та універсальної вакцини проти пташиного грипу, процес виготовлення якої буде значно швидшим, ніж у випадку звичайних вакцин. Вона також буде ефективною протидiєю майбутнім мутаціям вірусу. Вакцина розроблятиметься на базі нешкідливого вірусу на тканинних культурах, а не на курячих яйцях, як це робилося до останнього часу, тому виробничий цикл буде коротшим, а обсяги виробництва — більші, повідомив провідний дослідник Суреш Міттал з Університету штату Індіана. Якщо на виготовлення вакцини на курячих яйцях потрібно шість місяців, то на тканинній основі — пару місяців. Однак директор Центру досліджень інфекційних захворювань університету штату Міннесота попередив, що не слід очікувати на появу ефективної вакцини проти пташиного грипу вже найближчим часом.
Схоже, що вірус розповсюджується швидше, ніж працюють учені. Випадки захворювання виявлені не лише в Туреччині та Румунії, а навіть у Латинській Америці — в Колумбії. Румуни та турки продовжують винищувати домашню птицю в зонах появи пташиного грипу. Навколо села Кізікса в північно-західній турецькій провінції Балікесір, де виявлено перше вогнище захворювання, та довкруж 18 інших сіл цієї провінції утворено трикілометрові карантинні зони з попереджувальними написами: «Увага! Зона пташиного грипу». Ветеринари працюють не лише в масках, а й у гумових чоботах та рукавицях. Вони обстежують 550 тис. голів домашньої птиці в семикілометровій зоні навколо карантинних зон. Усі вогнища захворювання виявлені в місцях зупинок перелітних птахів, які в цей час мігрують з Азії до Африки. За наказом ветеринарної служби Росії, в Курганській області до вечора позавчорашнього дня було знищено 460 тис. голів домашньої птиці на птахофермі поблизу міста Курган, оскільки там виявлено пташиний грип.
У зв'язку зі швидким поширенням пташиного грипу, в Європі ще швидше поширюється паніка та психоз. У Польщі вже викуплено всі старі вакцини проти грипу, хоча вони можуть виявитися неефективними проти його нової форми. У Франції люди відмовляються купувати пташине м'ясо, а з аптек та фармацевтичних складів повністю викуплено противірусні ліки «Таміфлу» в капсулах, які єдині з усіх існуючих ефективні проти нового типу грипу. Міністр охорони здоров'я Франції Ксав'є Бертран заспокоїв населення, що уряд уже закупив кризовий запас цього препарату в 13,8 млн. доз у порошку. У зв'язку з усе більшою загрозою пташиного грипу міністр закордонних справ Франції закликав усіх голів МЗС та міністрів охорони здоров'я ЄС зібратися на термінове засідання для вироблення плану надзвичайних заходів.