Чергового українського революціонера затримали в одній із пострадянських країн, де очікуються вибори і, можливо, поствиборчі масові акції протесту. Не так давно такий інцидент відбувся у Білорусі, а кілька тижнів тому в Азербайджані в аеропорту дві доби протримали члена партії «Пора» та радника міністра закордонних справ України Сергія Євтушенка. Позавчора ж по обіді у райвідділ міліції столиці Казахстану потрапив депутат Ужгородської міськради, голова Фундації регіональних ініціатив, колишній активіст «Пори» Олександр Солонтай. Причина, з якою він пов'язує своє затримання, аналогічна з історією Євтушенка — побоювання тамтешньої влади, що наші революціонери передаватимуть у їхні країни свій революційний досвід. Адже в грудні цього року в Казахстані відбудуться президентські вибори.
Як учора, відповідаючи на питання «УМ», повідомив речник МЗС України Василь Філіпчук, завдяки втручанням наших дипломатів в Алмати, Олександра Солонтая правоохоронці відпустили, і він через Москву полетів додому. Як повідомив «УМ» сам затриманий, він ще з одним членом Фундації їздив до Казахстану, щоб узяти участь у міжнародній конференції на тему участі молоді у суспільних процесах, де серед інших порушувалося питання міжнародної співпраці з метою моніторингу майбутніх виборів. Після конференції її учасники планували пройтися символічною пішою ходою до головної площі столиці, де знаходиться пам'ятник жертвам студентської акції протесту 1986 року, коли студенти виступили проти першого секретаря Kомпартiї Казахстану. Однак тільки-но учасники конференції біля готелю почали гуртуватися, місцеві правоохоронці затримали майже півсотні осіб з їх кола. Усі затримані, окрім голови «Фундації», — казахи.
За словами Солонтая, їх звинуватили у намаганні провести незаконну вуличну акцію. «Мене півтори години протримали у райвідділі, потім відвезли у міграційну службу, потім знову у міліцію. Коли ж втрутилося наше консульство і пішло повідомлення про інцидент по ЗМІ, з'явилися представники місцевої влади, перевірили, що я громадянин України, почали оформлювати документи, де пробігало звинувачення, що я учасник цієї ходи», — розповідає Олександр. Водночас, як прокоментував «УМ» аташе консульського відділу посольства Республіки Казахстан в Україні Кайрат Айдиров, Солонтая затримали, щоб з'ясувати його особу, оскільки при ньому не було жодних документів. При цьому навіщо було тримати Олександра цілу ніч аж до ранку, в посольстві пояснити не змогли, як і не захотіли коментувати версію Солонтая про його затримання.
Олександр Солонтай пов'язує своє затримання із тим, що його організація передає свій досвід, «застосований у 2004 році у молодіжних громадських компаніях, у тому числі й революційний». Наразі відповісти на запитання, чи допомагатиме Фундація проводити в Казахстані революцію, якщо Президентом знову оберуть Нурсултана Назарбаєва, Олександр конкретно не зміг, але зауважив, що під час конференції йшлося і про активізацію казахської молоді «у суспільних процесах». Також він запевнив, що його організація туди відрядить своїх спостерігачів.