Інтерв'ю колишнього президента Національної телекомпанії Тараса Стецьківа, яке вийшло в «УМ» минулого четверга, особливого резонансу набуло в середовищі тих, хто переймається впровадженням в Україні суспільного мовлення на базі державного ТБ. Як відомо, реалізація цієї ідеї наштовхується на значний спротив, а пан Тарас назвав ще одне гучне прізвище її високопоставленого супротивника — Порошенко.
Наводимо цитату зі Стецьківа: «Я мав кілька дуже гострих суперечок з його (Віктора Ющенка. — Ред.) оточенням. Вони говорили від імені Президента. І сказали так: точка зору Президента тобі має бути відома — ніякого суспільного телебачення! Але це вони говорили, а не Ющенко.
— Хто «вони»? Ви прізвища можете назвати?
— Ну, припустимо, Петро Олексійович говорив. І ще деякі люди.
— (...) Чи не занадто демонізованим є образ того ж Порошенка як «оточення Президента»? До речі, в інтерв'ю «Українській правді» Порошенко запевняє, що взагалі бачив Ющенка раз на кілька тижнів.
— А йому й не треба було бачити Президента, щоб говорити від його імені. Це був такий великий блеф — коли відбувалися такі розмови, «вони» завжди казали: навіщо нам ходити до Президента, ми й так знаємо його точку зору! (...) Тобто ці люди («оточення») свої власні намiри видавали за слова Президента».
Після цих слів Тараса Степановича Петро Олексійович — і так вельми «демонізований» — узявся спростовувати свою участь у протидії суспільному телебаченню в Україні. За словами колишнього секретаря Ради нацбезпеки, прес-служба за його наказом промоніторила весь масив інформації у ЗМІ щодо суспільного мовлення. «Ми не знайшли жодного згадування про позицію Петра Порошенка щодо громадського телебачення, — заявив сам екс-секретар у радіоінтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі минулої п'ятниці. — Інформаційна політика і громадське телебачення ніколи на належали до компетенції Ради національної безпеки й оборони, ці питання відпрацьовувалися під керівництвом екс-держсекретаря Олександра Зінченка... Пан Тарас начебто не помітив, що саме екс-держсекретар проводив десятки нарад, які були присвячені позиції щодо суспільного телебачення».
Порошенко заявив: «Я глибоко переконаний, що суспільне телебачення потрібне державі, і [я відстоюю] ті принципи, які ми заклали в найважчі часи, часи «темників» — 2002—2003 роки при створенні «5-го каналу», коли ми уклали публічну угоду між власниками каналу і журналістами, в якій ішлося про те, що власники не будуть втручатися у редакційну політику ні за яких умов. Ми були першими. Тепер ці ж принципи мають бути закладені у створення суспільного телебачення».
* * *
Після цього «УМ» зв'язалася також із Тарасом Стецьківим, і він спростував уже Порошенкове спростування. За словами екс-президента НТКУ, насправді в їхніх розмовах із тодішнім секретарем Радбезу тему суспільного мовлення порушували як мінімум двічі. А «ще деякі люди», які концепцію створення СМ на базі державного телебачення розглядали не радикально, а поетапно, пiсля створення вiдповiдної законодавчої бази,— це той-таки держсекретар Зінченко (він справді проводив найбільше нарад на цю тему), його заступник Лубківський, прес-секретар Президента Геращенко. Тарас Стецьків акцентує увагу на тому, що йдеться не про заперечення ідеї суспільного мовлення взагалі, а про базу для його створення — з нуля чи на основі НТКУ. Позиція Стецьківа — СМ не можна створювати з нічого, і державний канал, який є у нас, для цивілізованої Європи — нонсенс. Згадані ж особи вкупі з Порошенком більше схилялися саме на «паралельності» існування СМ і держТБ.
А ще Стецьків підловив Порошенка на неточності: Тарас Степанович згадує про інтерв'ю Петра Олексійовича сайту «Українська правда» від 30 червня ц.р., в якому суспільному мовленню присвячено цілий розділ. Тож прес-служба екс-секретаря РНБО погано спрацювала, коли не знайшла в пресі «жодного згадування» шефа про громадське телебачення. «Я за те, щоб одночасно в Україні функціонувало і суспільне, і державне телебачення, — казав Порошенко в інтерв'ю «УП». — Держава так само має право проводити політику, держава так само представляє суспільство... Я переконаний, що ми маємо створити суспільне ТБ. І подивитися, яке телебачення працюватиме краще — державне чи суспільне? Чому для того, щоб щось створити, треба брати принцип комуністичного інтернаціоналу і починати з того, щоб зруйнувати до основ?..»
Отже, дискусія триває. Справа у вельми важливих деталях. Стецьків і Ко, на відміну від Порошенка і Ко, стверджує, що не можна створити якісне суспільне мовлення, не замінивши ним повністю державне. Сюди, ясна річ, уплетена й прикладна політика: залишати чи ні владі можливість використання пропагандистського ресурсу перед новими виборами?
І ще такий нюанс: Петро Олексійович у нас справді надто (чи й надмірно?) демонізована особа, якщо політичні опоненти навіть у переліках із такого приводу виносять його на перше місце. Хоча підміняти позицію Президента власною таки негарно...