Під лупою

11.10.2005
Під лупою

(Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

      Розкритикований ЗМІ за непослідовність — то він підписує меморандум, у якому окремим пунктом записано прийняття закону про недоторканність депутатів місцевих рад, то каже, що імунітет не потрібний «депам» усіх рівнів, то таки підписує закон замість накласти на нього вето й повернути в парламент — Президент Ющенко зрештою реалізував те, про що казав, візуючи суперечливий документ. Минулої п'ятниці глава держави вніс подання до Конституційного Суду з проханням розглянути конституційність Закону України від 8.09.2005 №2854-IV — «Про внесення змін до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

      На думку Президента, є підстави вважати, що зазначений закон не відповідає Конституції України, зокрема її статті 24, яка встановлює рівні конституційні права і свободи всіх громадян та їхню рівність перед Законом.

      За повідомленням прес-служби Банкової, брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено нового міністра юстиції Сергія Головатого.

* * *

      Перед вихідними на зустрічі з представниками мас-медіа Президент говорив і про проблеми самих журналістів. Тобто про те, щоб їх (проблем) у преси було менше. Так, в Українському домі Віктор Ющенко заявив, що готовий ініціювати мораторій на перевірку ЗМІ під час виборчої кампанії-2006. «Думаю, ми зустрінемося не один раз із представниками [засобів масової інформації] і спільно виробимо імунітет, декілька механізмів, зокрема, і скасування перевірок [ЗМІ]», — зазначив В. Ю. І сам же додав, що зараз медійний імунітет навряд чи є достатнім.

      Коментуючи нове законодавство, згідно з яким Центрвиборчком має право призупиняти діяльність ЗМІ за необ'єктивне висвітлення перебігу виборчого процесу, Ющенко назвав його «недосконалим». Водночас Президент зауважує, що міняти цей закон через Верховну Раду за півроку до виборів вже заборонено самим законом, але можна «допомогти сформулювати комплекс дій». «Я готовий прийняти відповідний акт, який не суперечить положенням тих чи інших законів, але який посилив би позицію журналіста під час виборчої кампанії», — каже Президент.

      Говорячи на тему незалежної журналістики взагалі, глава держави відзначив: «Я думаю, багато журналістів ще не пізнали цю волю, не трансформували через себе ще громадську відповідальність, і тому дуже часто журналістику використовують ще й у цьому контексті, не за призначенням. Журналістів часто пускають на фальшивий слід». При цьому Президент визнає право преси на особливу прискіпливість: «Але я переконаний — якщо ми всі будемо жити під лупою, повірте, легше нам буде справитися з проблемами суду, прокуратури, якщо ми всі будемо жити під об'єктивним оком журналістів».

* * *

      У п'ятницю Ющенко навіть проанонсував досить пікантну подію, яка точно має потрапити під «об'єктивне око» ЗМІ. Це — повторний конкурс із приватизації комбінату «Криворіжсталь». Він, за словами Президента, буде відкритим і транслюватиметься у прямому ефірі (нагадаємо, що раніше саме про такий підхід до перепродажу відібраного у Пінчука й Ахметова металургійного гіганта говорила й тодішній Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко).

      «Я хотів би вас (журналістів. — Ред.) запросити на торги, поставити туди ряд телекамер і засвідчити своєю присутністю дотримання всіх процедур умов конкурсу», — заявив Віктор Ющенко. За його словами, це буде перша приватизація, «яка проведена на такому рівні публічності та відкритості».

      Щодо самого процесу купівлі-продажу вкраденого при Кучмі комбінату, то «сьогодні ми ведемо дуже активний діалог із потенційними покупцями. Два тижні тому було підготовлено вже п'ять конкурсних пакетів на покупку цього об'єкта, тому, думаю, будуть дуже результативні торги».

 

ТИМ ЧАСОМ...

      Президент видав розпорядження про термінове прийняття змін до статуту Національної телекомпанії. Їхня мета — створення умов для поступового переходу компанії на суспільне мовлення і пов'язана з цим оптимізація механізмів управління НТКУ.

      Водночас глава держави звернувся до Кабінету Міністрів iз проханням упродовж тижня внести зміни до статуту НТКУ, які підсилять статус наглядової ради телекомпанії. Для цього Президент просить ввести до складу ради представників різних органів влади та громадських організацій. За даними «УМ», найреальнішим претендентом на посаду голови наглядової ради НТКУ є «гуманітраний» віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко.

      Було заплановано, що в суботу, 8 жовтня, Президент зустрінеться з кандидатами на посаду керівника НТКУ, аби визначити найкращу кандидатуру. Розмова в секретарiатi Президента з авторами двох передових концепцій СМ — Андрієм Шевченком та Олександром Ткаченком — відбулася, але консультації щодо шляхів реформування держтелебачення ще тривають.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>