Норвезький Нобелівський комітет оголосив учора в Осло, що цьогорічною Нобелівською премією миру нагороджені спільно Міжнародна агенція з атомної енергетики (МАГАТЕ) та її генеральний директор Мохамед Ель-Барадеї «за їхні зусилля із запобігання використання атомної енергії у військових цілях та гарантування використання атомної енергії у мирних цілях найбільш безпечним чином». В офіційному прес-релізі комітету говориться: «В часи, коли загроза гонки ядерних озброєнь знову зростає, Норвезький Нобелівський комітет вважає за потрібне наголосити, що цій загрозі потрібно протистояти шляхом якнайширшого міжнародного співробітництва. Цей принцип тепер знайшов чітке відображення у роботі МАГАТЕ та її генерального директора. Саме МАГАТЕ здійснює контроль за тим, щоб ядерна енергія не використовувалася у військових цілях, а генеральний директор агенції залишається безстрашним адвокатом нових заходів для зміцнення режиму ядерного нерозповсюдження. В часи, коли зусилля з роззброєння виявилися заблокованими, коли з'явилася загроза, що ядерна зброя пошириться по різних державах і потрапить в руки терористичних груп, і коли ядерна енергія знову починає відігравати надзвичайно велику роль, робота МАГАТЕ набирає надзвичайного значення».
Цього року було висунуто рекордну, з часу її заснування 1901 року, кількість кандидатів на здобуття Нобелівської премії миру. Упродовж «нобелівського тижня» у ЗМІ кружляли чутки про можливих переможців, зокрема спочатку найчастіше називалися прізвища відомих ірландських рок-зірок Боно та Боба Гелдофа. У зв'язку з тим, що 2003 та 2004 року в ЗМІ потрапили дані про лауреатів ще до офіційного оприлюднення рішення комітету, цьогоріч було вжито додаткових запобіжних заходів, аби стримати виток інформації в пресу. Марні зусилля, бо учора офіційне повідомлення було оголошене о 12.00 за київським часом, але за кілька годин до цього агенції «Рейтер» та «Франс пресс» повідомили, що премія дістанеться або 266 тисячам японцям, які пережили атомні бомбардування 1945 року в Хіросімі та Нагасакі, або МАГАТЕ та Ель-Барадею. А канал норвезького громадського телебачення NRK у п'ятницю зранку чітко назвав цьогорічних лауреатів. Розвідка спрацювала.
Серед кандидатів на нагороду були кілька діючих президентів, зокрема і Президент України Віктор Ющенко. Втім більшість iз них мала дуже низькі котування у букмекерських конторах. Винятком був лише президент Фінляндії Марті Ахтісаарі, який посідав четверту сходинку.
МАГАТЕ є підрозділом ООН, який пропагує мирне використання ядерної енергії. Агенція відігравала ключову роль у вирішенні проблем, що виникли в результаті Чорнобильської катастрофи. Ідея створення подібного підрозділу ООН виникла на початку 50-х років під враженням трагедії Хіросіми та Нагасакі і у зв'язку з гонкою ядерних озброєнь. Поштовх створенню організації дала славетна промова 1953 року в ООН президента США Дуайта Ейзенхауера під назвою «Атом для миру».
МАГАТЕ розпочала діяти 1957 року. На цей час її членами є 138 країн світу, включно з Україною. Штаб-квартира агенції роз-ташована у Відні. Бюджет МАГАТЕ на цей рік становить 272,9 млн. доларів. У Відні в секретаріаті працюють 2200 службовців та ще 670 інспекторів на місцях у різних країнах світу. Політику агенції визначає Рада директорів у складі 35 осіб. Раз на рік відбувається Генеральна конференція за участю делегацій всіх країн-членів, на якій визначають головні напрями діяльності та затверджують бюджет.
63-річний Мохамед Ель-Барадеї працює в агенції з 1984 року, а з 1997 року очолює її. До цього він був відомим єгипетським дипломатом.