Протягом останніх днів курс долара в обмінних пунктах поповз угору. Особливо від незвички застигав погляд на стендах обмінок та банків учора, які пропонували громадянам купити долар в середньому за 5,20—5,22 гривнi, натомість самі його скуповували за 5,11—5,14. Загалом за останні дні курс долара зріс на 5-6 копійок.
Можливо, дехто з пересічних громадян відреагував на цю картину як на наслідок зміни уряду, який виправляє помилки Тимошенко і запроваджує свою фінансову політику. Однак офіційний курс долара залишається стабільним — 5,05грн. В державі ніхто про офіційну девальвацію (пониження курсу національної валюти) не оголошував і, відповідно, Нацбанк закликає зберігати спокій та не скуповувати істерично долари, бо потім це може виявитися збитковим.
Однак саме завдяки тому неспокою, до якого призвели відверті заяви офіційних осіб та політиків про невтішну ситуацію у країні, і відбуваються такі коливання на готівковому валютному ринку, оскільки комерційні фінансові структури реагують на настрої людей. Таку думку в коментарі «УМ» висловив доктор економічних наук, професор, завідувач відділу міжнародних валютно-фінансових відносин Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олексій Плотніков. «Зараз відбувається зростання в обмінних кіосках, а не зростання на міжбанку чи НБУ. А реакція на готівковий курс завжди є непередбачуваною, що пов'язано з різними чинниками. В тому числі психологічними», — каже експерт. Нинішню реакцію він називає традиційною, коли у громадян немає впевненості в економічній стабільності і, відповідно, довіри до гривні.
Тішить, що, як пояснює пан Плотніков, зростання готівкового курсу долара наразі жодним чином не відіб'ється «на гаманці» українців, бо розрахунки в комерційних структурах та ввезення товарів відбувається за офіційним курсом. Єдине, що втратять ті, хто накопичив гривні, а тепер купує долари. Також експерт не прогнозує подальшого зростання неофіційного курсу долара і навіть припускає його певне пониження. «Але він буде не менше 5 чи 5,05», — додає Плотніков.
Водночас експерт дослідного центру «CASE-Україна» Микита Михайличенко в коментарі «УМ» нагадав про фундаментальні макроекономічні чинники, «які говорять про те, що долар має рости», зокрема його офіційний курс. «Гривня має девальвувати, бо ми купуємо за кордоном товарів більше, ніж продаємо за кордон, тобто імпорт переважає експорт», — пояснює експерт. Причини в такій ситуації він вбачає в поганому інвестиційному кліматі, зростанні внутрішнього споживчого попиту та зниженні внутрішнього виробництва. «Відповідно, така ситуація буде тривати цей рік і наступний», — прогнозує пан Михайличенко.
При цьому, говорячи про офіційний курс, Микита Михайличенко не виключає короткотермінове змiцнення гривні наприкінці осені — на початку зими, зокрема посилаючись на заяву Нацбанку про очікування істотного надходження у країну інвалюти за рахунок приватизації «Криворіжсталі» та розміщення на зовнішніх ринках облігацій внутрішньої державної позики. «Це буде сприяти зниженню курсів купівлі-продажу наявної інвалюти», — зазначають у НБУ.