Стаття, яка з'явилася позавчора в російському журналі «Фінанс», викликала в Росії ефект бомби. «Найвдаліший спосіб залишитися при владі для Володимира Путіна після закінчення другого президентського терміну — створення нової держави, на яку російська Конституція вже не буде поширюватися. У Кремлі вже почали обговорювати нову для політичних аналітиків розкладку — злиття Росії і Казахстану, в результаті якого може бути створена нова держава площею 88 відсотків від території Радянського Союзу», — такими словами розпочинається стаття головного редактора часопису Олега Анісімова.
Звичайно ж, доцільніше було б створити нову країну з Росії та Білорусі, якби не одіозність білоруського президента Олександра Лукашенка. «Партнерство з таким лідером Заходу не сподобається, а до думки Заходу Кремль любить прислухатися. Окрім того, Олександр Лукашенко не та людина, яка готова розлучитися з реальною владою. Тобто роль «весільного генерала» у вигляді посади віце-президента його не влаштує», — резюмує автор. Інша справа — Казахстан. Це достатньо ліберальна як для Азії країна, що має кредитний рейтинг на рівні російського та позитивне сальдо зовнішньої торгівлі. Казахстан, звичайно, погано збiгається з Росією за масштабами економіки. За ВВП (43 млрд. доларів) він поступається майже в 20 разів, а за кількістю населення — майже в десять разів. Тим логічніше піти під опіку «старшого брата», вирішивши за його рахунок частину внутрішніх та зовнішніх проблем, включно із загрозою «кольорової революції». Щоправда, на президентських виборах, які відбудуться 4 грудня, 65-річний Нурсултан Назарбаєв фактично не має гідних конкурентів, і ніхто не має сумнівів, що він залишиться на черговий семирічний президентський термін. «Тобто він ніби не має резонів «лягати під Росію». Але лише на перший погляд. Назарбаєв устиг нажити собі багато ворогів і під боком має приклад Киргизії, де за багатьма параметрами схожий на нього Аскар Акаєв упродовж кількох днів втратив владу, а його родина та найближче оточення — бізнес. «Курирувати» Казахстан з посади віце-президента союзної країни Назарбаєву буде значно безпечніше, — розмірковує видання. — Зв'язки між Росією та Казахстаном швидко зміцнюються. Путін упродовж останніх місяців зустрічався з Назарбаєвим значно частіше, ніж з іншими колегами з СНД: цьогоріч, наприклад, шість разів. На 6-7 жовтня запланована нова зустріч».
«У казахів є дві цікаві приказки: «В один казан два барани не вмістяться» та «Двоє дурнів не складуть аул». Але мусульманина Назарбаєва та православного Путіна нерозумними політиками не назвеш. І якщо все ж російський президент буде вважати за необхідне зберегти особисту владу (а його в цьому будуть улесливо переконувати), то «казахський варіант» може виявитися найбільш прийнятним. Кажуть, Нурсултан Назарбаєв уже погодився на посаду віце-президента», — пише «Фінанс».
Позавчора і вчора перспективу злиття Росії і Казахстану прокоментували всі провідні російські політики та політичні аналітики. Діапазон коментарів широкий: від «Ну, дай Боже» (голова думського комітету із законодавства Павло Крашенніков) до «При всій повазі до Путіна Назарбаєв навряд чи погодиться поступитися йому президентською посадою» (депутат Держдуми та директор Інституту СНД Костянтин Затулін), «Злиття Росії з Казахстаном неможливе» (заступник голови комітету Держдуми у справах СНД Андрій Савельєв) та «Злиття Росії і Казахстану — повна маячня» (політолог Станіслав Бєлковський).