Цьогорічний приїзд брацлавських хасидів, віруючих іудеїв, до Умані, які тут традиційно поклоняються могилі свого святого — цадика Нахмана, просять у нього благодаті на весь рік та святкують єврейський Новий рік Рош- Ха - Шана, увінчався неординарною подією. На березі ставка, де хасиди здійснюють омовіння, міліція знайшла гранату.
На небезпечну знахідку натрапив міліцейський пес, спеціально навчений на пошуки таких речей. Він і винюхав гранату часів Великої Вітчизняної війни. Детальніше про те, як це сталося, тобто чи собака шукав гранату «по наводці», чи він просто прогулювався набережною, дихаючи свіжим повітрям, й виявив те «вибухове» добро — дізнатися досить важко. Бо у черкаської міліції, а «УМ» розмовляла не лише з високими чинами обласного управління внутрішніх справ, а телефонувала в міліцію самої Умані, одна відмовка: точно не знаємо. Правда, в «партизанів» у міліцейських погонах таки вдалося витягти інформацію про те, що граната та ніби іржава, і це точно не теракт. Вони кажуть, що гранату було знешкоджено за містом, зробили це працівники вибухо-технічної служби УМВС у Черкаській області.
Не вдалося підтвердити й чутки, які курсували Уманню днями, буцімто хтось із хасидів побив міліціонера. Як повідомили «Україні молодій» у прес-службі Черкаської обласної міліції, інцидент полягав у тому, що один з хасидів продавав диски, а міліціонер зауважив про порушення правил торгівлі і склав протокол.
До речі, цієї осені до Умані гостей у чорному вбранні та з пейсиками на голові з'їхалося з усього світу більше 15 тисяч, віком від 3 років і до 90 літ. Серед хасидів-чоловіків є 26 хасидок і 1800 дітей. Уманчани стверджують, що такої кількості малих хасиденят вони у своєму місті ще не бачили за усі роки візитів до Умані брацлавської братії.
Цікаво, що цього року багато хто з хасидів приїхав сюди на власному авто. Це стосується хасидів, котрі мешкають у Європі, зокрема у Франції та Бельгії. Так що тепер у ходу не лише квартири, хати, які хасиди винаймають в місті, а навіть і гаражі. Словом, чого не зробиш заради звичного тобі комфорту. Отож, щоб не ходити містом на своїх двох, хасиди цієї осені прикупили в Умані для своїх потреб велосипеди та скутери і пересуваються тепер вулицями також на двоколісному транспорті. Що робитимуть з цим транспортом після молитви — невідомо.
Уманчани жартують: якщо кинути оком на квартал, який навколо могили цадика, то він схожий на якусь заокеанську країну: чоловіки з пейсиками сидять на лавочках, туди-сюди рухаються з мішками, повними м'яких іграшок, їхня малеча грається на дитячих майданчиках, сидить на лавочках тощо.
Варто зазначити, що гроші, які уманчани заробляють під час приїзду екзотичних прибульців, даються їм кров'ю і потом. Цього року чимало городян скаржаться, що хасиди пошкодили їм майно — побили вікна, зламали ліжка, некомфортно почуваються городяни і від напівголих чоловіків: тепла осінь сприяє тому, що хасиди не в міру роздягаються. У посиленому режимі трудяться двірники, а сміттєвози, кажуть уманчани, не встигають вивозити шалену кількість сміття. Нелегко й усім іншим службам. Як розповідав «УМ» начальник Головного управління МінНС в Черкаській області Сергій Биков, весь час треба бути напоготові. Адже на п'ятачку площею в один кв. кілометр збирається величезна кількість людей. Бували випадки, коли в одній квартирі проживало до 20 осіб і від свічки загорається підвіконня — ніхто з хасидів вогонь гасити не буде, бо їм «не можна».