Голова Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович загалом задоволений тим, як проходить робота над формуванням виборчих списків до наступних парламентських перегонів. «Ми робимо все, щоб списки були укладені вчасно, — зазначив на вчорашній прес-конференції голова ЦВК, — і щоб майбутня виборча кампанія проводилась на високому рівні. Передусім — правовому рівні». Процес формування виборчих списків, як уже розповідала «УМ», нині стикається з величезною кількістю проблем. Найперша з них — те, що укладати списки почали значно пізніше від того терміну, який відводить на це закон про вибори народних депутатів. Відтак тепер потрібно поспішати. Натомість від поспіху, як завжди, страждає якість. Проте Ярослав Давидович каже, що «хто б нас сьогодні не критикував — це, наприклад, і Комітет виборців України, де Попов (голова правління КВУ. — Авт.) дозволяє собі випади проти ЦВК, — робота проводиться надзвичайна».
Хоча проблеми, звісно ж, є. Мабуть, деякі органи влади «на місцях» (а саме вони відповідальні за першу стадію комплектування списків) доведеться «підганяти».
«Ми підготуємо доповідну записку і передамо її в уряд, — поділився намірами Давидович, — оскільки уряд має право впливу на органи місцевої влади». Голова ЦВК також сказав, що планується провести «виборчу» нараду з регіонами. «Наступного тижня за участю Романа Безсмертного (віце-прем'єр-міністра з регіональної політики. — Авт.) ми плануємо провести всеукраїнську селекторну нараду, на якій підіб'ємо певні підсумки і визначимося на перспективу з тим, що треба негайно зробити», — зазначив Давидович.
Член Центрвиборчкому Андрій Магера — головний опонент відомого рахівника Сергія Ківалова в минулому складі ЦВК — теж нормально оцінює роботу з підготовки списків. У коментарі «УМ» він зазначив, що, «чесно кажучи, чекав гіршого». «Я думаю, ті строки, які є, досить жорсткі, але я б не сказав, що вони нереальні для виконання, — поділився думкою пан Магера. — Безумовно, певні труднощі є. Зокрема, закон було прийнято лише 7 липня, опубліковано лише 19 серпня, натомість перші заходи з формування списків мали вжити ще до серпня. Але той стан справ, який є зараз, та ситуація, яку я бачив по регіонах... Зокрема, можу сказати про Львівську, Тернопільську область, де я все бачив власними очима, то там складання списків, як на мене, проходить у нормальному режимі. Тобто якихось зривів не передбачається».
Тим часом Ярослав Давидович розповів, що за сприяння ОБСЄ Центрвиборчком отримав 1731 комп'ютер, понад 850 принтерів і 29 серверів на суму 2 мільйони 240 тисяч євро, які, зокрема, використовуватимуться при укладанні списків. Техніка — сучасна, в цьому на власні очі в ЦВК могли пересвідчитись журналісти. За словами Давидовича, цей проект було реалізовано за фінансової підтримки делегації Європейської комісії в Україні, уряду США, Міжнародного шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва, Канадського агентства з міжнародного розвитку, Агентства США з міжнародного розвитку, урядів Фінляндії та Норвегії. При цьому представники цих організацій на вчорашній прес-конференції зазначили, що надалі допомагатимуть Україні боротися з наявними виборчими проблемами, зокрема під час парламентських перегонів. А якщо далі про техніку, то через декілька днів ЦВК проведе тендер на закупівлю системного забезпечення для створення списків виборців. Але «віртуалка» буде пізніше — наразі в регіонах все ще триває «ручна» робота зі складання списків.