Кожен iз полтавських ринків («по-народному» — базарів) має свою біографію, репутацію і свій, так би мовити, «приход». Скажімо, той, що зветься центральним, усе впевненіше окуповують професійні торговці-перекупники. Його колишня назва — колгоспний — сьогодні викликає хіба що іронічну посмішку. Відтак усе більше моїх земляків уранці вирушають на «дешевий» базар — той, що біля Південного залізничного вокзалу. Не так давно у прилеглому до нього парку обладнали стаціонарні майданчики для торгівлі з лотками і павільйонами. Однак у ранкові «години пік» на суцільний базар перетворюється, по суті, весь майдан перед полтавським вокзалом. Саме це місце можна вважати найдемократичнішим полтавським «гайд-парком». Зрештою, в цьому переконався й кореспондент «УМ», який минулих вихідних «прицінювався» там до такого специфічного товару, як думки пересiчних українців про ситуацію на владному олімпі, загалом у державі й у їхніх оселях. Бабусі й жіночки середніх років (саме вони становлять основний контингент «базарних» продавців, як, зрештою, і покупців) висловлювалися досить відверто.
Хоча, як з'ясувалося, нюанси політичних «розборок» між Президентом і екс-Прем'єркою та їхніми легендарними «оточеннями» завсідників полтавського привокзального майдану хвилюють набагато менше, ніж «людей із телевізора». Юлію Тимошенко, до речі, мої співбесідники згадували переважно в контексті «інтернаціонального» весілля її доньки. Від британського вибору останньої немолоді люди частіше не в захопленні. Й не лише тому, що чужоземний наречений дещо епатує їх своєю зовнішністю. Істинно віруючих бабусь вразило, скажімо, те, як швидко й легко він «перехрестився» на православного, щоб обвінчатися у «нашому» монастирі. В такому «скороспілому» рішенні дехто вбачає фальш, відсутність справжньої віри.
Стосовно ж сьогоднішнього тертя там, «нагорі», то, виявляється, чимало пересічних мешканців Полтавщини владу загалом не надто персоніфікують і сприймають «вибрики» того чи іншого чільного політика як продовження перманентного герцю між ними за місце під сонцем. «А що, раніше хіба біля того «корита» не чубилися? — нерідко відповідали мені риторичним запитанням полтавські «політологи» з «кравчучками». — Ми ж бачили по телевізору, як м'яли боки одни одному депутати у Верховній Раді. Слава Богу, цього разу хоч до бійок не дійшло».
Про речі набагато приземленіші, ті, що стосуються кожного, «базаряни» говорять охочіше. Зокрема, про ціни, які останнім часом «скачуть» чомусь тільки вгору; про несправедливі до тих, хто найбільше і найтяжче працював, особливо в селі, пенсії; про втрату роботи молодшими членами родин; про байдужість до проблем простої людини місцевих «князьків» і чиновників... Власне, якби тих бід і проблем не було, більшість моїх співрозмовників не поспішала б на цей ранковий «стихійний» базар зі своїми сумками і «кравчучками». Хоча останнім часом його контингент поволі змінюється.
«Ще рік тому у вихідні ми спродувалися тут разом із молодшою донькою, — говорить пенсіонерка з Новосанжарського району Степанида Іванівна. — Вона працює у Полтаві вчителькою й найбільше соромилася зустріти в оцих базарних рядах своїх учнів. Та зарплата ж учителя була такою, що без якогось «приварку» просто не вижити. Після того, як Ющенко, спасибі йому, зарплату вчителям підняв, моя Світлана на базарі вже не торгує. І мене умовляє продати корову. Та поки здоров'я дозволяє, поратимуся біля Зірки потроху, щоб було чим побалувати двох онуків».
«Коли торік перед президентськими виборами нам «доточили» пенсію, я, чесно кажучи, не вірила, що вона залишиться такою й після виборів, — зазначає колишня «агрономша» з Полтавського району Надія Петрівна. — Думала, то ще один «сир у мишоловці» для немолодих людей. Тепер бачу, що нова влада свої обіцянки виконала й ті підвищені пенсії «узаконила». Погано тільки, що в нашому селі таких грошей молодші не заробляють. А звідки ж тоді візьмуться кошти на нові підвищення?».
Ще більше, ніж загалом недостатній рівень доходів, людей бентежить несправедливість при їх розподілі, прагнення різношерстих спритників погріти руки на чужому добрі, пошвидше набити кишені за рахунок тих же таки довірливих селян. Зокрема, чимало з них на привокзальному майдані просили кореспондента «України молодої» приїхати в їхні села, щоб «пропісочити», вивести на чисту керівників тамтешніх господарств, які щось там «хімічать» з їхніми земельними та майновими паями. «Мені від колишнього колгоспу «нарізали» більше п'яти гектарів землі, — каже «баба Нюся» (саме так представилася наступна співрозмовниця). — Від покійного чоловіка залишився такий же земельний пай. Тож я справжня «куркулька». Та коли восени приходиш в контору чи на тік одержувати вирощене на нашій землі, почуваєш себе гірше батрака. Новоспечений «пан» так і прагне тебе обдурити, замість хорошої пшенички чи ячменю підсунути якесь сміття».
«А ви думаєте, сьогоднішні «пани» у місті щедріші? — підключається до нашої розмови полтавець Григорій Іванович Петренко, який саме купував у «баби Нюсі» добірну картоплю. — Мене ось тільки-но провели на пенсію з державного заводу, хоча шістдесят «стукне» через два роки. Міг би ще працювати і працювати, так ніде — завод же останніми роками добили до ручки. Зате керівництво наше «упакувалося» престижними іномарками, квартирами, кількаповерховими «хатинками» за містом, як кажуть, під саму зав'язку. Таких «господарів», що «хазяйнують» тільки для власної вигоди, мусимо відганяти від «корита» драною мітлою. Президент Ющенко, за якого я голосував, почав «генеральне прибирання» на найвищому рівні. Вважаю, йому треба ще рішучіше наводити порядок і на «низах».