Розпочався так званий «нобелівський тиждень», упродовж якого будуть названі прізвища цьогорічних лауреатів Нобелівської премії в усіх номінаціях. Учора оголосили прізвища найбільш гідних у галузі медицини, сьогодні черга на фізику, завтра — хімію, у четвер — літературу, а в п'ятницю ми дізнаємося прізвище лауреата Нобелівської премії миру. Офіційна церемонія вручення премій (та грошового додатку до них у розмірі 1,1 млн. євро або 1,3 млн. доларів) відбудеться у мерії Стокгольма 10 грудня.
Тож учора було оголошено, що цьогорічними лауреатами Нобелівської премії з медицини стали два австралійські науковці-дослідники — Баррі Дж. Маршалл та Дж. Робін Уоррен. Вони відзначені за прорив у дослідженнях лікування виразки шлунка. В обгрунтуванні Нобелівського комітету говориться, що вони «здійснили видатне та неочікуване відкриття»: як гастрит, так і виразка травного тракту є результатом шлункової інфекції, яка спричинена бактеріями Helicobacter pylori. «Завдяки піонерським відкриттям Маршалла і Уоррена тепер виразка травного тракту вже не є хронічним захворюванням і може виліковуватися коротким курсом антибіотиків та інгібіторів кислотної секреції», — наголошено в обгрунтуванні.
54-річний Маршалл походить із міста Калгурі, Західна Австралія, а дослідницькою роботою займається в Медичному центрі ім. Королеви Єлизавети ІІ у місті Недлендс. 68-річний Уоррен народився в місті Аделаїда, Південна Австралія, а тепер живе в місті Перт, де з 1999 року працює патологом у Королівському пертському шпиталі. Вчені виявили згадану бактерію-збудник виразкової хвороби ще 1982 року. Завдяки розробленим на підставі цього відкриття лікам та курсам лікування на цей час виразкова хвороба, яка викликана бактерією Helicobacter pylori, виліковується у 80—90 відсотках випадків. Варто наголосити, що цей різновид виразкової хвороби більш поширений у країнах, що розвиваються, а у розвинених країнах Заходу він зустрічається рідко. Таким чином, винахід австралійських вчених сприяв поліпшенню здоров'я мешканців «третього світу».