Рідко якому з вітчизняних урядів вдається уникнути випробування шахтарськими акціями протесту. І нинішній не виняток — із початку жовтня Незалежна профспілка гірників України оголосила про відновлення у галузі передстрайкового стану. Причому її лідер, народний депутат Михайло Волинець, який входить до складу фракції БЮТ, заперечує, що цей крок НПГУ є реакцією на відставку Юлії Тимошенко. Першопричиною ймовірної акції протесту профспілковий ватажок вважає кризу галузі, що поглиблюється внаслідок недофінансування з державного бюджету. Йдеться насамперед про проект бюджету на 2006 рік, у якому передбачено фінансування вугільної промисловості на 2 мільярди гривень менше потрібного рівня.
Услід за НПГУ проти куцого вугільного бюджету виступила й наймасовіша Профспілка працівників вугільної промисловості, яка тепер ініціює проведення низки публічних акцій задля внесення змін у проект бюджету на наступний рік. Шахтарі беруться відстоювати фінансування вугільної галузі в обсязі 5 мільярдів 730,1 мільйона гривень.
Голова профспілки, народний депутат України Віктор Турманов на зустрічі з журналістами аргументував таку позицію кепським досвідом з минулого та сьогодення, що з'явився внаслідок недофінансування. Приміром, зменшення надходження коштів нинішнього року в порівнянні з роком минулим на 700 мільйонів гривень уже призвело до зменшення обсягів вуглевидобутку на 2, 5 мільйона тонн палива. А бюджет на 2006 рік, де витрати гірникам зменшено на 2 мільярди гривень, лідер профспілки взагалі називає бюджетом «не розвитку, а знищення вугільної промисловості». Особливе занепокоєння викликає зниження надходження коштів на капітальне будівництво та технічне переозброєння галузі. Адже це напряму веде до подальшого зношення й без того застарілого гірняцького обладнання, втрати робочих місць та росту безробіття. А зменшення планових обсягів засобів на охорону й безпеку праці впритул наближає підземне виробництво до чергових аварій зі смертельним травматизмом.
Отож проаналізувавши подібний проект бюджету, президія ЦК профспілки вже надіслала звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабміну зі своїми пропозиціями та вимогою відповідних змін — передбачити фінансування галузі в обсязі 5 мільярдів 730,1 мільйона гривень. Також профспілки розробили й план активних дій безпосередньо для гірників — на підтримку своїх вимог.
Акції, організовані наймасовішою профспілкою, поки матимуть вигляд зборів трудових колективів та мітингів. Стартує публічне відстоювання «бюджету розвитку» 10 жовтня із західних вугільних регіонів — з Червонограда та Новограда-Волинського, а за пару днів продовжуватиметься у східних Донецьку та Луганську. Затим мітингуючі шахтарі мають намір пікетувати столичні органи влади. 20 жовтня, коли заплановано перше слухання держбюджету на 2006 рік, близько тисячі гірників візьмуться пікетувати Кабмін та Верховну Раду.
Утім, не виключено, торохтіння шахтарських касок об асфальт біля парадних під'їздів органів влади — тільки прелюдія до осінніх гірняцьких страйків. Принаймні профспілкові лідери навіть не приховують, що тримають страйкарський порох сухим. Зокрема, Віктор Турманов уже зараз натякає: «Якщо до нас не прислухаються, є інші форми акції — невідвантаження вугілля...» До того ж профспілковий лідер нітрохи не сумнівається, що подібне рішення приймуть самі ж шахтарі: «Ми їм скажемо, що не вийшло, а вони самі підкажуть, вони люди мудрі».