Відносини між Києвом та Москвою «будуть теплими і діловими», пообіцяв напередодні свого робочого візиту в столицю Росії новий голова українського уряду. Як свого часу Президент Ющенко, так і нині Прем'єр Єхануров перший візит символічно здійснив до Москви. У програму вчорашньої поїздки були міцно вписані голова уряду РФ Михайло Фрадков, спікер Державної Думи Борис Гризлов та патріарх Російської православної церкви Алексій. Чи відбудеться зустріч із президентом Володимиром Путіним, до останнього моменту залишалося невідомим.
Міністр закордонних справ Борис Тарасюк, який побував у російській столиці, готуючи візит п.Єханурова, заявив позавчора пресі, що «Україна очікує в ході цього візиту вирішити нагальні проблеми двосторонніх відносин, передовсім економічні». Будівничий «теплих і ділових» українсько-російських стосунків того ж дня теж заанонсував свою поїздку, пославши, як він сказав, «сигнал бізнесу з Дніпропетровська». Презентаційна прес-конференція Юрія Єханурова відбулася не в Києві, а за місцем попередньої роботи — у Дніпропетровську, де нинішній голова уряду керував облдержадміністрацією. Російська преса одноголосно відзначила це як посланий Єхануровим знак нової політики, адже «Дніпро» — це не лише миле серцю місце попередньої прописки Прем’єра, а й «місто виробничої слави» Леоніда Кучми, зрештою одна з областей, які голосували не за «помаранчевих». З огляду на такий географічний антураж, тим більш промовистими видалися месиджі Юрія Єханурова, адресовані насамперед російському бізнесу.
Назвавши основним завданням свого кабінету стабілізацію економіки, він особливо наголосив на тому, що «з процесами реприватизації буде покінчено». Спірні питання, передає УНІАН слова голови уряду, вирішуватимуться шляхом укладання мирових угод. Єдиним винятком є «Криворіжсталь», щодо якої події вже не можна повернути назад. А от реприватизацію НЗФ, як дав зрозуміти Єхануров, буде призупинено. А саме власниками контрольного пакета акцій Нікопольського феросплавного є російські компанії «Ренова» й «Євразхолдинг». «Оприлюднення рішення про припинення реприватизаційних процесів вигідне російському бізнесу, — коментує газета «КоммерсантЪ». — Адже в укладеному урядом Юлії Тимошенко списку підприємств, які підлягають реприватизації, були присутні відразу кілька компаній з російським капіталом. Серед них — Миколаївський глиноземний завод, який належить «Русалу», ЗАТ «Лукор», 52,7 відсотка якого належать «ЛУКОЙЛ-Нафтохіму», ЗАТ «Росава», контрольоване холдингом «Амтел», Запорізький алюмінієвий комбінат, понад 93 відсотки акцій якого контролює «АвтоВАЗ-Інвест». «Знайти спільну мову зі співрозмовниками в Москві Юрію Єханурову буде, вочевидь, нескладно. Новий кабінет, на відміну від попереднього, тісно пов'язаний з російським капіталом», — резюмує поінформована газета. Проте незрозуміло, хто з міністрів підказав подібний висновок, адже уряд в Україні «новий старий»; напевно, вищезгадана фраза збудована на персоні міністра соціальної політики та праці Івана Саханя, якого вважають близьким до алюмінієвих бізнес-кіл Росії.
Загалом же на вчорашніх міжурядових переговорах у Москві брали участь також міністр економіки Арсеній Яценюк, міністр палива й енергетики Іван Плачков, перший заступник глави зовнішньополітичного відомства Володимир Огризко, сферою відповідальності якого є, зокрема, й Росія. З комплекту переговорників випливають і очевидні теми, про які йшлося — постачання газу і торг навколо ціни (як відомо, «Газпром» хоче з наступного року продавати Україні газ утричі дорожче, ніж зараз, тобто по 180 доларів за тисячу кубометрів), подальший розвиток торгівлі, взаємодія в літакобудуванні та космічній сфері. Напередодні анонсувалася і звична за останній рік тема — формування ЄЕП. За винятком розмов про ціну на газ, всі інші теми були, радше, заявлені, а не готові до вирішення. Офіційні особи з обох сторін оцінювали візит як «постановочний», ознайомчий, як своєрідну прелюдію. Лунали, втім, й інші коментарі.
За останній тиждень у Москві густо висіялося українських високопосадовців — двічі екс-Прем'єрка Юлія Тимошенко, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, міністр закордонних справ Борис Тарасюк, двічі — екс-держсекретар Олег Рибачук, і ось тепер Юрій Єхануров. «Діловий та теплий» прибув не відразу після «білої та пухнастої». Тимошенко, як пліткували українські інтернет-видання, під час другого «заходу на Москву», обідала на дачі з Путіним. Інформація ця складна для підтвердження, тому вважатимемо, буцімто цього не було. Так само складне для підтвердження, але очевидніше через відсутність якої б то не було іншої мети візиту, припущення, начебто Рибачук вдруге полетів до Москви (це сталося у середу) для того, аби довідатися, про що ж устигла домовитися там жінка з косою.
В ефірі радіостанції «Ехо Москви» голова секретарiату Президента України визнав, що активізація різноманітних наших політиків у російській столиці спричинена майбутніми виборами. «Ну а взагалі, коли в країні ідуть вибори, завжди різко активізуються двосторонні контакти, — сказав Олег Рибачук. — Позаяк ці вибори парламентські, в Москву приїздять представники різних партій. Ці люди позиціонують себе по-різному. Хтось — особою, яка, наприклад, може стати Прем'єром, чи, наприклад, може визначати політику в умовах нової української влади. Таким чином вони намагаються заручитися підтримкою Москви». Питання, чому представники офіційної влади, уряду можуть дозволити собі «передвиборчі» візити в Москву, не прозвучало. Як і не прозвучало питання, чому — вже як їхати — то саме в Москву, а не в облюбовану стратегічним курсом розвитку держави Європу, в Брюссель, приміром. Українська внутрішня політика, схоже, як і в старі недобрі часи певною мірою формується і досі в Москві.