Усі ми пам'ятаємо минулорічні зимово-весняні «стрибки» цін на хлібо-булочні вироби. Невже цього року нас чекає те ж саме? Експерти не виключають такого розвитку подій. Так гендиректор відкритого акціонерного товариства «Концерн «Хлібпром» Вадим Вишневський у четвер сказав, що через 3-4 місяці продовольче зерно «може реально подорожчати».
Зокрема, пан Вишневський зазначив, що прогнозований великий валовий збір зерна поточного року на рівні 38-40 мільйонів тонн не забезпечить необхідну кількість зерна, бо через погану погоду маємо низьку його класність. «Тобто зерно йде 6-го класу, фактично фуражем, дуже мало продовольчого», — пояснив він, додавши, що «розрив між продовольчим і фуражним зерном цього року буде дуже високим».
Нагадаємо, що своє занепокоєння низькою якістю пшениці висловила й Всеукраїнська асоціація пекарів (ВАП). За її розрахунками, для виробництва хліба високої якості необхідно, як мінімум, 6-7 мільйонів тонн продовольчого зерна, тоді як, відповідно до оперативної інформації Держінспекції з контролю за якістю сільгосппродукції і моніторингу її ринків, на понеділок в наявності було близько 2,3 мільйона тонн.
Іншу думку з цього приводу має міністр аграрної політики України Олександр Баранівський. Він переконаний, що заяви пекарів про продовольчу загрозу необгрунтовані, оскільки з 20 мільйонів тонн пшениці нового врожаю 56 відсотків — продовольче зерно, що перевищує показник минулого року. За словами міністра, на сьогодні в Україні немає обмежень на експорт продовольчого і фуражного зерна. Так, з початку маркетингового року Україна експортувала понад 6 мільйонів тонн зерна, що також перевищує показники минулого року на цей час.
Що ж до ціни на хліб, то міністр переконаний, що «ціна зерна не вплине на підвищення цін на хліб. Проте слід подивитися інші складові, що впливають на ціну». Отже, аграрний міністр не виключив можливості підвищення цін на хліб.
Експерти ж переконують, що найближчим часом ціни на хліб навряд чи «виростуть». Але зважаючи на зростання цін на газ, електроенергію, підвищення заробітної плати на підприємствах та певний дефіцит якісного зерна для вироблення борошна, перспектива купiвлі хлібо-булочних виробів за вищими цінами може стати для нас реальністю уже з нового року.