Чилійським шукачам скарбів поталанило зробити те, що не вдавалося впродовж попередніх 300 років іншим авантюристам та золотошукачам. Чилійці знайшли легендарний скарб піратів, який, за переказами (як виявилося, правдивими), був схований на острові Робінзона Крузо. Цей острів входить до архіпелагу Хуан-Фернандес, який належить Чилі і розташований у Тихому океані, приблизно за 670 кілометрів на захід від столиці країни — Сантьяго. До останнього часу вiн був відомий хіба що шанувальникам пригодницької літератури, оскільки саме на нього потрапив 1704 року після корабельної аварії та прожив насамоті п'ять років шотландський моряк Александер Селкерк, історію життя якого описав у своєму славетному романі «Робінзон Крузо» письменник Даніель Дефо.
Скарб та його доля впродовж століть обросли легендами. Його мав закопати на острові 1714 року іспанський капітан Хуан Естебан Убілья і Ечеверія, конвой кораблів якого із золотом та відбитими у піратів коштовностями плив із Мексики до Іспанії. Капітан зійшов з курсу після отримання повідомлення про династичні суперечки в Іспанії і вирішив закопати скарб до часу їх розв'язання. Роком пізніше він загинув під час шторму біля узбережжя Флориди, коли проводив черговий конвой кораблів із золотом. 1716 року на прохання іспанців на пошуки скарбу вирушив англійський капітан Корнеліус Вебб. Він таки знайшов криївку і вирушив із знахідкою до Іспанії, але аварія корабля змусила його повернутися до острова і перезаховати скарб в іншому місці. Вебб склав детальну зашифровану карту місця знаходження скарбу і передав її голові Британського адміралтейства лорду Джорджу Ансону. Цю мапу знайшли в Лондоні 1950 року і переказали уряду Чилі. В нiй вказано склад скарбу: 800 50-кілограмових злитків золота, багато срібних злитків, 600 бочок із золотими монетами та дорогоцінним камінням і навіть два персні Папи Римського та безцінний діамант, відомий під назвою «Троянда вітрів». На підставі листа та мапи Вебба голландський історик Бернард Кайзер 1998 року почав пошуки скарбу. І копає до цього часу, вклавши в пошуки вже мільйон доларів. Загальна вартість знайденого тепер скарбу становить приблизно 10 млрд. американських доларів. Вважають, що це найбільший віднайдений скарб за всю історію людства.
На острові та в Чилі загалом розпочалася справжня золота лихоманка. Але у сучасному юридично-правовому варіанті. Уряд Чилі, губернатор острова Робінзона Крузо та пошукова група, яка знайшла коштовності, домагаються прав власності на знайдене. Губернатор острова вважає, що 50 відсотків скарбу належать 600 мешканцям цього острова. Правники групи, яка знайшла скарб, вимагають від уряду Чилі гарантій, що 50 відсотків скарбу буде віддано за законом, тим, хто його знайшов. Без таких гарантій група не вкаже місце знаходження скарбу. Відповідно до цивільного законодавства Чилі, знайдене має бути поділене порівну між державою та тим, хто його знайшов. І саме таке вирішення суперечки підтримав позавчора президент Чилі Рікардо Лагос. Але острів Робінзона Крузо має статус природного заповідника, і в цьому випадку знахідка має повністю перейти у власність держави, яка, за доброї волі, може винагородити тих, хто її знайшов, 25 відсотками вартості скарбу. За таке рішення виступає міністр збереження культурної спадщини Чилі Серджіо Бітар. Островитяни вимагають свої 50 відсотків знайденого багатства.
Скарб вдалося знайти завдяки спеціально розробленому надсучасному обладнанню та апаратурі, зокрема роботу-георадару SX Spider («Павук»). Скарб шукали не аматори, а спеціалізована чилійська фірма «Вагнер». Ця фірма з допомогою згаданого робота вже здійснила кілька вдалих пошукових операцій, зокрема знайшла підземний склад зброї на території німецької секти «Дігнідад», де в часи диктатури генерала Піночета піддавали тортурам політв'язнів. Сенсація виплила минулої суботи, коли представники фірми заявили, що завдяки сучасній апаратурі знайшли скарб всього за два дні. Карту місця, де знаходиться скарб, фірма наразі переховує в сейфах однієї з нотаріальних контор Сантьяго.