Омріяний українською владою статус країни з ринковою економікою наша держава отримає, швидше за все, до 1 грудня цього року, до того як в Києві відбуватиметься саміт «Україна—ЄС». Про це учора повідомили представники Єврокомісії. «Загалом Україна на вірному шляху в досягненні статусу країни з ринковою економікою», — сказала спікер офіційного Брюсселя Піа Ахренкілде Хансен. Вона повідомила, що зараз Євросоюз має всю необхідну інформацію з цього питання, але, окрім того, буде прислухатися до рекомендацій будь-якої з 25 країн-членів ЄС щодо надання Україні цього статусу, а також стосовно нашого вступу у Світову організацію торгівлі в найближчі три-п'ять років. Водночас заява про готовність надати Україні цей статус очікування аж до початку зими може свідчити, що ЄС витримує паузу для того, щоб подивитися на роботу нового українського уряду.
Зауважимо, що ринковий статус, до якого Україна йшла багато років, є необхідним для вступу країни в СОТ і є передумовою переговорів про зону вільної торгівлі між Україною і ЄС. Також для вступу в СОТ нашій державі потрібно отримати доступ на ринки товарів і послуг у кількох десятках країн світу. Днями відповідний протокол був підписаний з Ісландією, яка стала 38-ю державою-членом робочої групи з розгляду заявки про вступ України в СОТ. На сьогодні продовжуються активні переговори з делегаціями ще десяти країн-членів, зокрема США, Австралії, Єгипту, Хорватії, Тайваню та інших.
Ще одну приємну новину щодо своїх євроінтеграційних прагнень отримала Україна від Європейської туристичної комісії. Президент ЄТК Артур Обераушер повідомив, що 18 жовтня нас приймуть у повноцінні члени цієї організації. А туди, як правило, приймають членів Євросоюзу. Більше того, для України було створено максимально вигідні умови для вступу, зокрема, знижено суму одноразового внеску до 5 тис. євро і щорічного внеску — із 75 до 17,5 тис. євро.
Як пояснив Обераушер, цьому позитивному рішенню посприяла довготермінова співпраця комісії з Україною і підписана у лютому цього року угода між Національною турорганізацією України та Австрійським турофісом. Президент комісії наголосив, що членство нашої країни в ЄТК дуже важливе. На даний момент комісія об'єднує 33 європейські національні турорганізації, роль яких у ЄТК — разом просувати Європу як єдине ціле на ринках неєвропейських країн, як Японія, Китай, США, Африка.
На продовження теми інтеграційних процесів України. Hа думку речника Міністерства закордонних справ Василя Філіпчука, цілком реально, що ми увійдемо в Північноатлантичний альянс у 2008 роцi. Такі оптимістичні прогнози наші дипломати привезли з Брюсселю, де на початку цього тижня відбувався перший раунд тематичних консультацій Україна—НАТО, де йшлося про вимоги до України з приводу її «натовських» устремлінь.
Як повідомяє УНІАН, заступник міністра оброни України Леонід Поляков, який був присутній на переговорах, вважає, що цього разу діалог між українцями та представниками Альянсу був значно конкретнішим та серйознішим, ніж раніше. «Наша країна до цього вже готова. Досвід, який отримали Збройні сили України у рамках Оборонного огляду, повністю може бути застосований до всього сектору безпеки», — сказав Поляков. Зауважимо, що новий етап співпраці з НАТО передбачає низку кроків, першим з яких є розробка початкового дискусійного документа, саме його обговорювали цього тижня. А наприкiнцi року на засіданні Україна—НАТО керівники МЗС мають поговорити про готовність нашої держави у 2006 році перейти до Плану дій, виконання якого простелить Україні дорогу до дверей НАТО. До речі, 19—22 жовтня Україну має відвідати Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер. Водночас виглядає на те, що українська влада не збирається запитувати у свого народу щодо його бажання приєднатися до цієї військової структури. Як процитували Василя Філіпчука «Українські новини», про всеукраїнський референдум потрібно говорити лише після повного виконання всіх умов для членства в НАТО.