Якби треба було одним реченням охарактеризувати Дні української столиці у Парижi, які завершилися наприкінці минулого тижня, то воно прозвучало б так: «Київський міський голова зробив те, чого не вдалося ще жодному українському політику, — він підкорив Париж». Очевидно, тому, що мер Києва, на відміну від українських урядовців, не обіцяв французьким бізнесменам «золоті гори», а просто пропонував їм конкретне взаємовигідне співробітництво. Для французів, які вже звикли, що представники пострадянських країн виступають якщо не прохачами, то у кращому випадку обирають амплуа бідних родичів, напевне, це було приємною несподiванкою.
Перша ділова зустріч київського міського голови та членів Київської делегації з президентом Паризької торгово-промислової палати П'єром Сімоном розпочалася рано-вранцi. Формальна зустріч поступово переросла у взаємозацікавлену розмову, підсумком якої стала церемонія укладення Угоди про співробітництво між Паризькою та Київською торгово-промисловими палатами. Таким чином, Київ заручився підтримкою авторитетної у світі організації, яка в подальшому допомагатиме киянам в облаштуванні різноманітних експозицій за кордоном, підготовцi менеджерів світового рівня, органiзацiї спільних проектiв у розвитку та модернізації муніципального господарства столиць, в організації турів та залученнi до співпраці потенційних інвесторів. Слід зазначити, що Київ став першим українським мiстом, удостоєним такої уваги, хоча мери iнших мiст намагалися досягти цього набагато раніше.
Найвдалішими за останні роки, на думку представників українського посольства, були переговори київської делегації з генеральним директором французької Асоціації міжнародного розвитку підприємств Луї Мішелем Моррісом. Керівник поважної структури, яка працює під патронатом міністерства економіки Франції, виявив бажання спiвпрацювати з киянами в модернізації транспортної галузі української столиці, енергетичної та агропромислової індустрії України.
Повчальним для представницької делегації не лише Києва, а й французьких бізнесменів став спільний діловий форум, особливо частина, в якiй мер Києва вiдповiдав на запитання. Звичайно, французів насамперед цікавив вигiдний збут своїх товарів, бо який бізнесмен не прагне вигідно продати те, що в нього є. Однак Олександр Омельченко запропонував партнерам розробляти спільні проекти, взаємовигідні обом сторонам. Приміром, на пропозицію купити кілька сотень автобусів для громадського транспорту київський міський голова зазначив, що купити — це не проблема, якщо в міському бюджетi надлишок коштів. На сьогодні Київ собі цього дозволити не може, тож i купувати не буде. Але мiсто готове перейняти досвід Парижа щодо організації інженерно-транспортної інфраструктури, паркінгів тощо.
Окремої розмови заслуговує зустріч Київського міського голови з мером Парижа Бертраном Деланое та керівництвом Асоціації мерів Франції. Не секрет, що посада мера Парижа є, по суті, трампліном до зльоту на посаду президента або прем'єра Франції. Не обділений він і увагою своїх колег з інших країн світу, але часу на зустрічі за такої завантаженості не завжди знайдеш. То ж не дивно, що напередодні прибуття київської делегації пан Деланое не зміг викроїти часу для мерів кількох столиць з високорозвинутих країн світу. Тому, безумовно, для української сторони було приємно, що зустріч двох мерів із протокольної перетворилася на зацікавлену, незаформалізовану розмову. Мер Парижа, вислухавши свого колегу з України, пообiцяв сприяти знайомству Києва з європейськими структурами, розробити програму і максимально розширити інформаційний обмін між відповідними службами мерій, домогтися від Єврокомісії виділення коштів на облаштування виставок досягнень нашого міста у Франції та розширення культурно-мистецьких зв'язків. Свою підтримку він пообіцяв і для визнання Києва «Культурною столицею Європи 2010 року».
Василь ЮРКОВИЧ.