Шістсот гектарів заповідного степу вигоріло на Херсонщині в біосферному заповіднику «Асканія Нова». Це була велика пожежа, для порівняння — середньою вважають пожежу, яка «хазяйнувала» на території в 300 гектарів.
Як розповіла «УМ» співробітниця прес-центру Головного управління МінНС у Херсонській області Оксана Федоренко, вогонь на заповідні землі перекинувся з території сусіднього із заповідником експериментального господарства. Там взяли за правило боротися з бур'янами вогнем. Тож і того дня на полях господарства саме випалювали «зайве». На біду, днина видалася вітряна, і вогонь скоро став некерованим. Наступ «червоного півня» помітив патруль однієї із сторожових веж — вони встановлені по всьому периметру заповідної зони. Про загрозу відразу повідомили директора заповідника, після чого було оголошено загальну пожежну тривогу.
Тим часом вітер ще більше посилився, і палаючі кулі сухого перекотиполя легко і швидко подолали захисну смугу у 8 метрів (відорана з метою попередження пожеж ділянка) та покотилися далі, у сухий степ. Вижухла за літо трава спалахнула відразу, і вогонь почав швидко розповзатися на все більшу і більшу територію.
Першою до місця пожежі прибула пожежна техніка з Асканії, трохи пізніше підтягнулися два відділення пожежно-рятувальної служби із райцентрів Чаплинка та Новотроїцьке. Боротьба з вогнем тривала впродовж шести годин. Попри те, що вогонь розповсюдився на чималу площу, до 19-ї вечора пожежу було повністю ліквідовано.
Наразі науковці підраховують збитки, завдані вогнем. А вони будуть чималими. Адже трава, вигораючи, знищує фауну на цій території: гинуть комахи, плазуни, інші тварини, а також згорають їхні нори, гнізда, кладки яєць тощо. Чисельність дрібних ссавців та різноманіття видів після пожежі різко зменшується і відновлюється лише через рік-два. А оголені пожежею грунти сильніше піддаються вітровій і водній ерозії.
На жаль, пожежі на території заповідника — не рідкість. Щороку пожеж трапляється щонайменше одна-дві. Приміром, торік у серпні двічі горіла степова ковила. Тоді палієм стала звичайна блискавка. Хоча частіше, як і в останньому випадку, причиною загорань стає господарська діяльність на прилеглих до заповідника територіях.