Мабуть, ніщо так не об'єднує політиків, як майбутні вибори. Отож і лідер депутатської фракції «Регіони України» Раїса Богатирьова розповіла про ймовірність створення ближче до парламентських виборів єдиного блоку — Блоку Віктора Януковича. Нині, мовляв, саме з цією метою Партія регіонів проводить консультації з ідентичними політичними силами. Серед останніх фігурують СДПУ(о), «Трудова Україна» та низка «жіночих» партій. Схоже, саме зважаючи на наявність останніх, процес переговорів, за словами Раїси Богатирьової, дуже хворобливий і навіть «інтимний».
Власне, про солідний і потужний блок навколо лідера Партії регіонів Януковича досить голосно говорили, а не інтимно шепотіли, ще відразу після фіаско на президентських виборах. Однак є припущення: завадила цнота. Бо хтось пильний вчасно зауважив, що абревіатура отого Блоку Януковича — «БлЯ» — дуже підходяща як оцінка вже програних виборів, але аж ніяк не до майбутніх парламентських.
Утім, якщо серйозніше, то об'єднатися під дахом одного блоку завадила не «матюклива» назва, а інші причини. Зокрема, й ті реалії, згідно з якими ніщо так не роз'єднує політиків, як програні ними вибори. Партії і партійки, що протягом тривалого часу працювали винятково на імідж свого «Ядиного» кандидата, зосталися, м'яко кажучи, з носом. У цій незавидній ситуації тільки й лишалося робити, що обіцяти створення опозиції, якої буцімто ще світ не бачив.
Нічого подібного й справді досі бачити не доводилося — вчорашні спільники кинулися бити горщики та чубитися, а сам потенційний лідер небаченої «опозиції» взагалі на тривалий час зник і заліг у закордонних кущах (спочатку в чеських, у Карлових Варах, а потім і деінде). І несподівано вигулькнув лише після відомих подій, коли замаячила перспектива знову зумiти зіграти на темі формування Кабміну. (На Донбасі зараз популярний жарт: «проффесор» гордо відмовився від входження до нового уряду, бо йому запропонували «портффель» міністра освіти).
Зрештою, після виходу Віктора Януковича з «летаргічного сну» намагання створити єдиний блок із залишків опозиційних сил виглядає закономірним. «БлЯ» — саме з такою абревіатурою — в Криму, приміром, не побоялися оформити ще влітку. Але що стосується Донеччини, то тут прихильникам недавнього «синього» лідера зараз притаманні апатія, розчарування та розгубленість. Вийти з цього стану їм трохи допомагають чвари, які декому ще дозволяють триматися на плаву й час від часу нагадувати про себе. Характерний приклад — ситуація в одній із «чоловічих» партій імовірного передвиборчого блоку — «Трудовій Україні».
Утім згадана сила з таким же успіхом може зватися й «жіночою». Насамперед завдяки одному з лідерів —Олександрі Кужель, яка не втомлюється від публічного з'ясування стосунків із недавнім спільником Валерієм Коновалюком. Причому недавні партнери у своєму протистоянні вже вдаються до застосування навіть не «важкої артилерії», а балістичних ракет «земля-земля». Тобто апелюють до «господаря Донбасу» Ріната Ахметова.
Не так давно, перебуваючи в Донецьку, Олександра Кужель популярно пояснила причини невдач партії «Трудова Україна». Мовляв, свого часу сам Рінат Ахметов у приватній розмові з нею відмовився фінансувати «трудовиків», бо вже тоді не вірив у організаційні здібності Коновалюка. Валерій Коновалюк, звісно, не забарився з відповіддю і, прибувши до Донецька, рішуче спростував подібні закиди. За його словами, Рінат Леонідович уже йому телефонував і прохав не звертати уваги на «вздор» пані Кужель...
Прикметно, що виступ лідера «трудовиків» відбувався за непростих умов. Приміщення Центру підвищення кваліфікації та перепідготовки спеціалістів заблокували представники молодіжної організації «Ми». І плакати на кшталт «Ілліч (Коновалюк) проти нас, він зрадив Донбас!» засвідчують, що боротьба серед колишніх і потенційних союзників розгортається не на жарт.
Звичайно, ймовірність передвиборчого новоутворення навколо Януковича насамперед залежить від очолюваної екс-Прем'єром Партії регіонів. Однак ця колись потужна сила теж нині перебуває майже в «розібраному» стані. Чого тільки вартий приклад із керівником обласного відділення Борисом Колесниковим, який змушений був відійти від партійних справ на дуже тривалий час: спершу побував за гратами, а потім на стаціонарному лікуванні. І сама структура тодішньої «партії влади», що створювалася не без допомоги адмінресурсу, не витримала випробування втратою влади. Свіжий тому приклад — перехід «регіоналів»-депутатів обласної ради до новоствореної фракції «Народного союзу «Наша Україна».
«Інтимний» процес створення єдиного блоку, який має об'єднати невдах минулих президентських виборів, триває. Попри немилозвучні абревіатури, виборців цікавить, хто туди ввійде і що вони цього разу наобіцяють взамін відданих за них голосів.
Якщо обіцятимуть ті самі і те саме, перспективи цього новоутворення видаються незавидними.
Р.S. Така цікава деталь. Лідер «Трудової України» Валерій Коновалюк, якому дорікають «зрадою Донбасу», приводить такий факт: під час подорожей областями України майбутні виборці свідчили, що на збільшення його (Коновалюка) рейтингу та рейтингу «Трудової України» позитивно вплинуло те, що він «відійшов від Януковича».