Ще кiлька мiсяцiв тому територiя поблизу будинку комбiнату «Преса України» (саме тут, на п'ятому поверсi видавництва, розташована редакцiя «УМ») почала змiнюватися: спочатку кудись зникли знайомi торговельнi намети зi шкарпетками й джинсом, «переїхали» на iнше мiсце канцелярськi товари, парфуми та iграшки, кросiвки та сорочки, потiм кремезнi чоловiки розiбрали намети, обгородили територiю дерев'яним парканом та покрили загорожу зеленою фарбою. Будiвельники щось вимiрювали, екскаватори рили котлован — не залишалося жодних сумнiвiв, що невдовзi пiд редакцiйними вiкнами розгорнеться будiвництво. Цiкаво тiльки, яке? З цим запитанням ми звернулися до Київської мiської адмiнiстрацiї. Як пояснила «УМ» перший заступник начальника столичного управлiння побутового обслуговування та ринкiв Оксана Шрамченко, нiяких хмарочосiв пiд будiвлею «Преси України» не буде — за територiєю, загородженою парканом, триває реконструкцiя ринку «Каштан». А що саме слiд розумiти пiд цiєю реконструкцiєю, треба запитувати в директора ринку.
Директор ринку Юрiй Залiско розповiв, що iнвестором будiвництва є товариство «Амаркорд Алекс» — власник «Каштану», який витратить на всi необхiднi роботи кiлька мiльйонiв гривень: «У цьому роцi iнвестор планує завершити нульовий цикл, а в наступному — вигнати поверхи та почати внутрiшнi роботи». Тож на цьому мiсцi через два роки виросте триповерховий торговельний комплекс — простора, свiтла будiвля з одним пiдземним поверхом та двома надземними. Крiм того, бiля корпусiв розмiститься наземна стоянка для транспорту. «Торговельнi мiсця будуть у тому ж стилi, що й по всьому Києву, — маленькi магазинчики, бутiки, перукарня, кафе, заклади громадського харчування — словом, там передбачена вся iнфраструктура, необхiдна для торгiвлi», — стверджує пан Залiско. Єдине, чого точно не буде в новому металево-скляному комплексi, так це продажу поношених речей, в цьому директор ринку категоричний: «Секонд-хенд — це ж минуле сторiччя, вiд цього треба вiдмовлятись i переходити до бiльш цивiлiзованих форм торгiвлi. У новiй будiвлi будуть тiльки новi речi. Торгiвцi, ясна рiч, усе знають. Їх попередили, тож за два роки вони зможуть пiти в iнший бiзнес, влаштуватися в iншому мiсцi». Пiсля цього кореспонденти «УМ» вирiшили дiзнатися, як же вiдреагували на таке повiдомлення мiсцевi торгiвцi — i, в першу чергу, продавцi «товарiв із Європи».
«Падхади, красавiца, вибiрай, как нравiтся!» — такими нехитрими приказками, вмовляннями, а подекуди цiлими поемами у вiршах закликають народ до своїх столiв продавцi «одягу з Європи» — речей рiзного ступеню поношеностi, якi прибули до нас iз-за кордону. На найбiльшому столичному ринку секонд-хенду, який не перший рiк працює на Шулявцi, цi слова нiкого не дивують — продавцi шукають рiзних способiв, аби зацiкавити потенцiйного покупця чи то майкою за три гривнi — пара п'ять, чи то сукнею за десятку, чи ковбойськими джинсами, якi переживуть не одного господаря... Інформацiя про те, що буквально через два роки значна частина торговельних палаток, розмiщених поблизу метро «Шулявська», звiльнять мiсце для iнших об'єктiв, мiсцевих пiдприємцiв не дивує — вони дiйсно в курсi всiх подiй. Реалiзатори навiть радiють, що невдовзi їм доведеться мiняти мiсце роботи, а господарi хоч i нарiкають на тяжкий бiзнес i дещо побоюються далекої перспективи,проте кажуть, що за два роки все ще може перегратися.
«Мене попереджали, але коли це ще буде...— посмiхається Махмуд, власник точки секонд-хенду. — А поки що приходьте, купуйте... Нам узагалi обiцяли, що декого розмiстять у пiдвалi —з шубами чи джинсами, а не з трусами». «Та менi цей секонд уже в печiнках сидить, — емоцiйно висловлюється Наталя, продавщиця речей, яка працює на господаря. — Уже 6 рокiв я тут сиджу, так усе набридло, щоб ви тiльки знали... Буду шукати нову роботу, може, знайду щось краще...» Наталчина колега Ірина, навпаки, не дуже задоволена: вона нещодавно влаштувалася на «точку», думала, що залишиться надовго, а тут така iсторiя...
Щодо торгiвцiв новим товаром, яких на ринку «Каштан» теж вистачає, то вони реагують на майбутнє переселення по-рiзному: хтось радiє, що продавцi ношених речей не будуть їхнiми сусiдами, комусь просто байдуже. Але всi сходяться в одному: орендна плата в новому корпусi буде набагато бiльшою вiд тiєї, що люди платять зараз, i далеко не кожен зможе туди переїхати.
«У нас багато киян купують туфлi, тому що цiни низькi, а якiсть висока, — каже продавець шкiряного взуття Абдурахман. — Навiть з областi люди приїздять, вiдразу на всю родину взуття вибирають. Коли ж плата за оренду пiдвищиться, я пiднiму цiни, i покупцiв стане менше — вони шукатимуть, де дешевше, а не де павiльйони красивiшi».