Віктор Ющенко: Прийшов час зачохлити шаблі

22.09.2005

      Україну і Молдову поєднують не лише спільний кордон і пов'язані з цим безпосереднім сусідством проблеми: на даному етапі чи не найбільше наші держави єднає ще й спільний «головний біль» — Придністров'я. Тож немає нічого дивного в тому, що вчорашні переговори Віктора Ющенка і Володимира Вороніна в рамках одноденного візиту до Києва молдовського лідера тривали значно довше запланованого протоколом часу.

      Вийшовши нарешті до преси, обидва президенти розцінили переговори як дуже успішні й результативні. За словами Вороніна, глави держав підбили підсумки реалізації ініціативи Президента Ющенка з урегулювання придністровського конфлікту: обговорили, що вже зроблено, чого зробити поки не вдалося і якими повинні бути спільні дії України й Молдови в цьому напрямі надалі. За словами Віктора Ющенка, згідно з досягнутими домовленостями, п'ятисторонній переговорний процес, учасниками якого будуть Молдова, Придністров'я, України, Росія та ОБСЄ, стартує 26 вересня в Одесі. Надалі можливе розширення формату із залученням до полілогу Євросоюзу та США.

      Також президенти підписали спільний лист до ОБСЄ із закликом створити міжнародну комісію, яка займатиметься проведенням демократичних виборів у Придністров'ї.

      Як повідомили грави держав, було досягнуто домовленостей ще з низки принципових питань, зокрема  щодо спрощення процедури оформлення вантажів на кордоні між Молдовою та Україною.

***

      Однак журналістів, попри всю важливість цих проблем, насамперед цікавили внутріполітичні українські питання. Тим паче  що за годину до зустрічі Ющенка й Вороніна з представниками ЗМІ за якихось 500 метрів від Маріїнського палацу до преси нарешті вийшла й екс-Прем'єрка та протиопозиціонерка Юлія Тимошенко.

      На переказану журналістами пропозицію Юлії Володимирівни спільними зусиллями розпочати формування «нового-старого» уряду Президент, як не дивно, відреагував досить позитивно. Звісно, не в тому сенсі, що ось так одразу погодився повернути «жінку з косою» у Кабмін. Просто В. Ю. до вподоби «примирливі» ініціативи, оскільки він саме цього — тобто загального примирення заради спільної праці на державу — і добивається.

      Новий гарант каже, що «простягає руку» і Тимошенко, і кожному громадянинові України. «Я позавчора телефонував Юлії Володимирівні і запропонував закопати сокиру війни та не девальвувати ідеали Майдану», — зізнався Віктор Ющенко. І нагадав, що тоді, восени минулого року, люди обирали Президента, а не Прем'єра. «Рушійною силою та одним із базових ідеалів Майдану була єдність, — наголосив глава держави. — І коли ми говоримо, що в команді немає єдності, — це проблема команди, і таку кризу треба вирішувати спільно, на принципах відновлення єдності. Саме для того я підписував декларацію — щоб об'єднати всі сили, незалежно від прапорів і кольорів, заради державних інтересів».

      Президент вважає, що всі ми — тобто Україна — багато втратили через чвари. Втратили і в політичному, і в економічному сенсі. Тому  Віктор Ющенко вкотре закликає всі сили перегорнути сторінку і почати політичне життя з нового, демократичного аркуша. В. Ю. знову наголосив на тому, що як Президент гарантує проведення чесних парламентських виборів, на яких не буде застосування адмінресурсу, «міністр транспорту не буде стрілятися, а кошти державних підприємств працюватимуть на державний бюджет, а не на певні політичні сили».

      Також Віктор Ющенко знову наголосив, що пропонує взяти участь у формуванні нового уряду всім політичним силам, в тому числі і Блоку Тимошенко. «Але всі ми повинні пройти через суспільний діалог. Я більше не допущу команди, яка займається чварами і в якій немає довіри».

      А на запитання про те, чи буде він сьогодні повторно вносити на розгляд парламенту кандидатуру Юрія Єханурова, Ющенко відповів, що остаточно ухвалить рішення з цього питання після зустрічі з фракціями, яка мала відбутися вчора надвечір у секретаріаті Президента. У цьому контексті глава держави зауважив, що вважає позавчорашній провал голосування за Єханурова у ВР «першим у новій історії України проектом», спрямованим навмисно на провал. Адже раніше у таких випадках «завжди думали, як обрати». При цьому, за словами В. Ю., жодна політична сила, включно БЮТ, щодо конкретної кандидатури Єханурова претензій не висловлювала. Сам же Віктор Ющенко вважає Юрія Івановича саме тією фігурою, яка може консолідувати більшість політичних сил.

      А загалом із нинішньої політичної ситуації в Україні Президент трагедії не робить. «Це процес очищення, який демонструє, що ми — демократична країна, готова до таких викликів, але прийшов час зачохлити шаблі, проявити політичну волю і всім нам стати патріотами України, щоб працювати на її благо», — підсумував Ющенко.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>