Україну і Молдову поєднують не лише спільний кордон і пов'язані з цим безпосереднім сусідством проблеми: на даному етапі чи не найбільше наші держави єднає ще й спільний «головний біль» — Придністров'я. Тож немає нічого дивного в тому, що вчорашні переговори Віктора Ющенка і Володимира Вороніна в рамках одноденного візиту до Києва молдовського лідера тривали значно довше запланованого протоколом часу.
Вийшовши нарешті до преси, обидва президенти розцінили переговори як дуже успішні й результативні. За словами Вороніна, глави держав підбили підсумки реалізації ініціативи Президента Ющенка з урегулювання придністровського конфлікту: обговорили, що вже зроблено, чого зробити поки не вдалося і якими повинні бути спільні дії України й Молдови в цьому напрямі надалі. За словами Віктора Ющенка, згідно з досягнутими домовленостями, п'ятисторонній переговорний процес, учасниками якого будуть Молдова, Придністров'я, України, Росія та ОБСЄ, стартує 26 вересня в Одесі. Надалі можливе розширення формату із залученням до полілогу Євросоюзу та США.
Також президенти підписали спільний лист до ОБСЄ із закликом створити міжнародну комісію, яка займатиметься проведенням демократичних виборів у Придністров'ї.
Як повідомили грави держав, було досягнуто домовленостей ще з низки принципових питань, зокрема щодо спрощення процедури оформлення вантажів на кордоні між Молдовою та Україною.
***
Однак журналістів, попри всю важливість цих проблем, насамперед цікавили внутріполітичні українські питання. Тим паче що за годину до зустрічі Ющенка й Вороніна з представниками ЗМІ за якихось 500 метрів від Маріїнського палацу до преси нарешті вийшла й екс-Прем'єрка та протиопозиціонерка Юлія Тимошенко.
На переказану журналістами пропозицію Юлії Володимирівни спільними зусиллями розпочати формування «нового-старого» уряду Президент, як не дивно, відреагував досить позитивно. Звісно, не в тому сенсі, що ось так одразу погодився повернути «жінку з косою» у Кабмін. Просто В. Ю. до вподоби «примирливі» ініціативи, оскільки він саме цього — тобто загального примирення заради спільної праці на державу — і добивається.
Новий гарант каже, що «простягає руку» і Тимошенко, і кожному громадянинові України. «Я позавчора телефонував Юлії Володимирівні і запропонував закопати сокиру війни та не девальвувати ідеали Майдану», — зізнався Віктор Ющенко. І нагадав, що тоді, восени минулого року, люди обирали Президента, а не Прем'єра. «Рушійною силою та одним із базових ідеалів Майдану була єдність, — наголосив глава держави. — І коли ми говоримо, що в команді немає єдності, — це проблема команди, і таку кризу треба вирішувати спільно, на принципах відновлення єдності. Саме для того я підписував декларацію — щоб об'єднати всі сили, незалежно від прапорів і кольорів, заради державних інтересів».
Президент вважає, що всі ми — тобто Україна — багато втратили через чвари. Втратили і в політичному, і в економічному сенсі. Тому Віктор Ющенко вкотре закликає всі сили перегорнути сторінку і почати політичне життя з нового, демократичного аркуша. В. Ю. знову наголосив на тому, що як Президент гарантує проведення чесних парламентських виборів, на яких не буде застосування адмінресурсу, «міністр транспорту не буде стрілятися, а кошти державних підприємств працюватимуть на державний бюджет, а не на певні політичні сили».
Також Віктор Ющенко знову наголосив, що пропонує взяти участь у формуванні нового уряду всім політичним силам, в тому числі і Блоку Тимошенко. «Але всі ми повинні пройти через суспільний діалог. Я більше не допущу команди, яка займається чварами і в якій немає довіри».
А на запитання про те, чи буде він сьогодні повторно вносити на розгляд парламенту кандидатуру Юрія Єханурова, Ющенко відповів, що остаточно ухвалить рішення з цього питання після зустрічі з фракціями, яка мала відбутися вчора надвечір у секретаріаті Президента. У цьому контексті глава держави зауважив, що вважає позавчорашній провал голосування за Єханурова у ВР «першим у новій історії України проектом», спрямованим навмисно на провал. Адже раніше у таких випадках «завжди думали, як обрати». При цьому, за словами В. Ю., жодна політична сила, включно БЮТ, щодо конкретної кандидатури Єханурова претензій не висловлювала. Сам же Віктор Ющенко вважає Юрія Івановича саме тією фігурою, яка може консолідувати більшість політичних сил.
А загалом із нинішньої політичної ситуації в Україні Президент трагедії не робить. «Це процес очищення, який демонструє, що ми — демократична країна, готова до таких викликів, але прийшов час зачохлити шаблі, проявити політичну волю і всім нам стати патріотами України, щоб працювати на її благо», — підсумував Ющенко.