Третейське судочинство широко використовується діловими колами світу, але в Україні робить лише свої перші кроки. За своєю суттю такий суд є альтернативною формою захисту прав, законних інтересів громадян і юридичних осіб. Це суд «третьої особи», обраної самими учасниками суперечки.
Останні роки багато говорилося про необхідність розвитку третейського судочинства в Україні, бо це має забезпечити високі параметри розвитку держави, до того ж відповідає потребам широких кіл українського суспільства тощо. Та найчастіше гарні розмови залишалися лише розмовами. Натомість третейське судочинство не без складнощів, але пускало свої корені, i як результат, на сьогодні в Україні вже зареєстровано близько 70-ти постійно діючих третейських судів та нараховується понад тисячу третейських суддів.
Отже, цілком логічним стало нещодавне проведення Першого Всеукраїнського з'їзду третейських суддів за ініціативою Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (УНК МТП). Як повідомили «УМ» у прес-службі УНК МТП, у цьому форумі взяли участь голови вищих спеціалізованих судів України, народні депутати, академіки та провідні науковці. Саме вони й утворили на з'їзді Третейську палату України, затвердили її Положення i обрали головою новоствореної Палати Віктора Самохвалова, який до цього був головою Третейського суду при УНК.
Основними повноваженнями Третейської палати є достойне представництво та захист соціальних і професійних прав та інтересів третейських суддів і третейських судів, аналіз практик третейського судочинства тощо. Вищим органом третейського самоврядування залишається Всеукраїнський з'їзд третейських суддів, який i визначатиме інші повноваження Палати.
Поки що, за словами президента Українського національного комітету Володимира Щелкунова, лишається сподіватися, що завдяки професійності фахівців Палати система третейських судів виявиться життєздатною поруч із судами загальної юрисдикції та забезпечить громадянам більший доступ до правосуддя.
Василь ТАВР.