Міжнародна конференція, організована найпотужнішою опозиційною партією Азербайджану «Мусават» за сприяння Міжнародного інституту демократії (Київ), відбулася в Баку наприкінці минулого тижня. У ній взяли участь сорок осіб, зокрема представники з Білорусі, Естонії, США та багатьох європейських країн. Як уже повідомляла «УМ», для українських учасників ця подія ознаменувалася шокуючим інцидентом. Одного з них, а саме експерта Міжнародного інституту демократії, члена політради партії «Пора» та радника глави МЗС України Сергія Євтушенка не випустили з аеропорту. У Сергія вилучили паспорт і утримували в закритому службовому приміщенні без води та їжі, проте в суботу після тривалих з'ясовувань ситуації Євтушенка випустили і відправили в Україну. Жодних пояснень, як розповідає «УМ» Сергій Таран, директор вищезгаданого інституту, українці так і не отримали.
«Перед виїздом Сергія цілий вечір перед ним вимахували квитком «Аеро-флоту» до Москви, де було чітко вказано його ім'я. Але Сергій відмовився їхати. Чому його хотіли депортувати в Москву, невідомо. Можливо, щоб залякати, — говорить директор Інституту, — і взагалі, шукати логіку там, де її немає, немає сенсу. На всі наші запитання, що відбувається, представники влади казали, що не знають». Після повернення в Україну «пористи» планують і надалі вимагати від азербайджанської влади пояснень. При цьому не виключено, що Євтушенко знову поїде в Баку, оскільки жодного штампа про заборону в'їжджати в країну в його паспорті не поставили.
Очікується, що, крім нього, незабаром туди поїде ще сотня членів «Пори», які хочуть стати спостерігачами на тамтешніх виборах. За словами Сергія Тарана, те, що азербайджанська влада блокуватиме демократичні процеси в своїй країні, є очевидним, що і підтвердив, зокрема, випадок в аеропорту. На минулотижневій конференції «пористи» уже ділилися своїм досвідом проведення мирної революції. Водночас, за словами Тарана, члени «Пори» не будуть виступати у ролі експортерів революції. «Йдеться насамперед про ідеологічний вплив, про поширення демократичних цінностей на інші країни, а не безпосередню з нашого боку організацію революцій, — говорить лiдер «Пори». — Хоча не виключено, що «Пора» буде робити все, щоб відбулися справедливі демократичні вибори в цій країні, зокрема і завдяки місії спостерігачів». Також, на думку Тарана, в ситуацію мають втрутитися й уряди й інших країн. «Як тільки світова громадськість, зокрема України, США, країн Європи, зможе довести своїм урядам, що нафта — це не та ціна, якою можна платити за порушення прав людини в якійсь країні, і відповідно, ці уряди не нададуть підтримку режимові Алієва, то, думаю, опозиція має всі шанси демократизувати свою країну завдяки мирним діям своїх громадян», — додає директор Інституту.
Тим часом Міжнародний інститут демократії планує відкрити у Києві спеціальний прес-центр, який буде інформувати журналістів про події в Азербайджані. Також iнститут запросить в Україну опозиційного азербайджанського лідера та головного конкурента нинішнього президента Ільхама Алієва на минулих президентських виборах Ісу Гамбара та проведе 10—11 жовтня в Баку велику конференцію на тему демократичних процесів на пострадянських теренах.