«Проєхануриться»?

20.09.2005
«Проєхануриться»?

      Сьогодні Верховна Рада голосуватиме за кандидатуру Прем'єр-міністра, внесеного до парламенту навзамін «вигнаної» Юлії Тимошенко, — Юрія Єханурова. Здавалося б, Юрій Іванович — чи не найменш одіозна персона з-поміж реальних кандидатів на прем'єрство в таборі Ющенка, і він мав би викликати найменше спротиву в стані опозиції — чи то «регіоналів», чи БЮТівців. Однак ще вчора сумнівів у тому, що Єхануров пройде, не бракувало. Його шанси оцінювали як 50 на 50. Для того щоб стати Прем'єром, нинішньому в.о. треба було заручитися підтримкою частини опозиції. А вона нині значно норовливіша, ніж тоді, коли на початку лютого долучилася до 373 голосів, відданих за кандидатуру Юлії Тимошенко (яка, наголосимо, в цьому випадку теж є опозиційним політиком). Водночас, за даними «УМ», значна частина опонентів влади (зокрема, «донецьких») учора вже підійшла до того, щоб бодай на один день забути про свій норов. Не в останню чергу завдяки тому, що на вирішальному етапі до країни повернувся Президент і взявся декого переконувати.

      Учора по обіді, коли верстався цей номер «УМ», «за» Єханурова висловилося вісім груп та фракцій: «Наша Україна», Соцпартія, УНП, НРУ, Народна партія, ПППУ, «Трудова Україна»—НДП, група «Вперед, Україно!» (фактично всі вони сподіваються отримати в майбутньому уряді своє представництво). Проти — «класична» опозиція (КПУ, СДПУ(о), «Регіони України») і БЮТ. Чітких оцінок від ПРП та «Єдиної України» не було, хоча відомо, що своїми поглядами вони значно ближчі до Тимошенко. Настрої позафракційних теж були «половинчасті».

      У математичному перерахунку все це давало Єханурову десь 210—220 голосів. Хоча, як зазначив лідер фракції «Наша Україна» Микола Мартиненко, «арифметика в політиці не є показником». Саме тому напередодні голосування найнапруженіше працювали над іншими «показниками». Зокрема, сам Президент. Перебуваючи у Сполучених Штатах, Віктор Ющенко сказав: «Переконаний, до вівторка нам удасться вгамувати емоції, почати дбати про Україну, про ті речі, що святіші, ніж скандали між політичними силами». В.Ю. також закликав депутатів, зокрема й СДПУ(о), Компартію та БЮТ, підтримати майбутній уряд. А по приїзді в Україну Президент провів низку «передголосувальних» переговорів.

      Нинішнє голосування щодо кандидатури на Прем'єра обговорювалося на вчорашній погоджувальній раді керівників груп та фракцій ВР. Окрім того, на вчорашній день було заплановано зустрічі Єханурова з кількома фракціями. Процедура «знайомства» претендента на прем'єрство з різними депутатськими групами прописана в постанові Верховної Ради про порядок призначення Прем'єр-міністра. Але, як розповів спікер Володимир Литвин, частина фракцій відмовилася від «честі» вислухати Єханурова. Очевидно, ці фракції з розряду тих, хто каже: «Навіть за янгола не будемо голосувати, тому що ми опозиція» (так висловився Леонід Кравчук).

      Одна з вирішальних для голосування зустрічей в.о. Прем'єра мала відбутися із фракцією «Єдиної України». Відомо, що ця група після відставки Юлії Тимошенко взялася активно підтримувати лідерку БЮТ, закликавши «об'єднатися навколо Юлії Володимирівни». «Єдуни» покладають на співпрацю з Ю.Т. великі надії. Але це не завадило лідеру «ЄУ» Богданові Губському сказати вчора, що «шанс (на голосування за Єханурова. — Авт.) є величезний».

      Словом, для затвердження Юрію Єханурову було потрібно віднайти щонайменше десяток-другий голосів. За даними «УМ», цей резерв, найімовірніше, взялися покривати за рахунок частини БЮТ, «Регіонів України» і навіть... Компартії. Що стосується Блоку Тимошенко, то з його числа за Єханурова, найімовірніше, проголосують соратники лідера УРП «Собор» і прем'єр-міністра АР Крим Анатолія Матвієнка. Ще минулого тижня від його партії було розповсюджене повідомлення, де «не виключалась» підтримка кандидатури Єханурова «за умови, якщо до складу уряду не буде включений жоден міністр-бізнесмен, у першу чергу з тих, хто дискредитував нову владу й призвів до її глибокої внутрішньої кризи».

      Комуністи ж мали визначитися з голосуванням за Юрія Єханурова вчора на засіданні політради. Лідер КПУ Петро Симоненко, виступаючи на телеканалі «Інтер», сказав, що його фракція, «швидше за все», не буде підтримувати кандидатуру «губернатора» Дніпропетровщини. А «швидше за все» з вуст Петра Миколайовича — це звучить дещо оптимістично. Навіть якщо голосуватиме за Єханурова не ціла фракція, а її частина...

      З «Регіонами» — взагалі цікава ситуація. Минулого тижня їхній лідер Віктор Янукович запевняв, що ПРУ — в опозиції, тож про підтримку кадрових рішень нинішньої влади не може бути й мови. Таке ж рішення ухвалила фракція «Регіонів». Та й узагалі бійці Януковича затялися настільки, що вустами Раїси Богатирьової пригрозили відкликати свій підпис під Декларацією про єднання. Це пов'язане з тим, що проти членів ПРУ не припиняються т.зв. репресії. Водночас, за даними «УМ», сьогодні під списком депутатів, які проголосують за кандидатуру Єханурова, ми можемо побачити й прізвища кількох «регіоналів». Хто його знає, може, їх переконали в тому, що те, що робить влада — зовсім не репресії...

      Учора гра в політичний пасьянс тривала. Під час «сеансу» було зроблено один доволі цікавий хід — політреформа. Частина фракцій запропонувала перед «балотуванням» Єханурова проголосувати за остаточне затвердження проекту-3207, який передбачає внесення змін до Конституції в частині перерозподілу повноважень на користь місцевого самоврядування. Таку ініціативу, зокрема, підтримали, «Регіони України», БЮТ і вже згадана «Єдина Україна». «Регіонали» пішли у своїх намірах іще далі і запропонували ввести в дію політреформу не з 1 січня, а з початку жовтня.

 

ДО РЕЧІ

      Яскравою ілюстрацією до того, як проходить переговорний процес навколо Єханурова, є слова-прогнози Голови Верховної Ради Володимира Литвина. У суботу він сказав, що шанси на затвердження Єханурова — 55 на 45 відсотків, у неділю — що 50 на 50, а вчора — вже — 52—55 на 48—45.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>