Сьогодні Верховна Рада голосуватиме за кандидатуру Прем'єр-міністра, внесеного до парламенту навзамін «вигнаної» Юлії Тимошенко, — Юрія Єханурова. Здавалося б, Юрій Іванович — чи не найменш одіозна персона з-поміж реальних кандидатів на прем'єрство в таборі Ющенка, і він мав би викликати найменше спротиву в стані опозиції — чи то «регіоналів», чи БЮТівців. Однак ще вчора сумнівів у тому, що Єхануров пройде, не бракувало. Його шанси оцінювали як 50 на 50. Для того щоб стати Прем'єром, нинішньому в.о. треба було заручитися підтримкою частини опозиції. А вона нині значно норовливіша, ніж тоді, коли на початку лютого долучилася до 373 голосів, відданих за кандидатуру Юлії Тимошенко (яка, наголосимо, в цьому випадку теж є опозиційним політиком). Водночас, за даними «УМ», значна частина опонентів влади (зокрема, «донецьких») учора вже підійшла до того, щоб бодай на один день забути про свій норов. Не в останню чергу завдяки тому, що на вирішальному етапі до країни повернувся Президент і взявся декого переконувати.
Учора по обіді, коли верстався цей номер «УМ», «за» Єханурова висловилося вісім груп та фракцій: «Наша Україна», Соцпартія, УНП, НРУ, Народна партія, ПППУ, «Трудова Україна»—НДП, група «Вперед, Україно!» (фактично всі вони сподіваються отримати в майбутньому уряді своє представництво). Проти — «класична» опозиція (КПУ, СДПУ(о), «Регіони України») і БЮТ. Чітких оцінок від ПРП та «Єдиної України» не було, хоча відомо, що своїми поглядами вони значно ближчі до Тимошенко. Настрої позафракційних теж були «половинчасті».
У математичному перерахунку все це давало Єханурову десь 210—220 голосів. Хоча, як зазначив лідер фракції «Наша Україна» Микола Мартиненко, «арифметика в політиці не є показником». Саме тому напередодні голосування найнапруженіше працювали над іншими «показниками». Зокрема, сам Президент. Перебуваючи у Сполучених Штатах, Віктор Ющенко сказав: «Переконаний, до вівторка нам удасться вгамувати емоції, почати дбати про Україну, про ті речі, що святіші, ніж скандали між політичними силами». В.Ю. також закликав депутатів, зокрема й СДПУ(о), Компартію та БЮТ, підтримати майбутній уряд. А по приїзді в Україну Президент провів низку «передголосувальних» переговорів.
Нинішнє голосування щодо кандидатури на Прем'єра обговорювалося на вчорашній погоджувальній раді керівників груп та фракцій ВР. Окрім того, на вчорашній день було заплановано зустрічі Єханурова з кількома фракціями. Процедура «знайомства» претендента на прем'єрство з різними депутатськими групами прописана в постанові Верховної Ради про порядок призначення Прем'єр-міністра. Але, як розповів спікер Володимир Литвин, частина фракцій відмовилася від «честі» вислухати Єханурова. Очевидно, ці фракції з розряду тих, хто каже: «Навіть за янгола не будемо голосувати, тому що ми опозиція» (так висловився Леонід Кравчук).
Одна з вирішальних для голосування зустрічей в.о. Прем'єра мала відбутися із фракцією «Єдиної України». Відомо, що ця група після відставки Юлії Тимошенко взялася активно підтримувати лідерку БЮТ, закликавши «об'єднатися навколо Юлії Володимирівни». «Єдуни» покладають на співпрацю з Ю.Т. великі надії. Але це не завадило лідеру «ЄУ» Богданові Губському сказати вчора, що «шанс (на голосування за Єханурова. — Авт.) є величезний».
Словом, для затвердження Юрію Єханурову було потрібно віднайти щонайменше десяток-другий голосів. За даними «УМ», цей резерв, найімовірніше, взялися покривати за рахунок частини БЮТ, «Регіонів України» і навіть... Компартії. Що стосується Блоку Тимошенко, то з його числа за Єханурова, найімовірніше, проголосують соратники лідера УРП «Собор» і прем'єр-міністра АР Крим Анатолія Матвієнка. Ще минулого тижня від його партії було розповсюджене повідомлення, де «не виключалась» підтримка кандидатури Єханурова «за умови, якщо до складу уряду не буде включений жоден міністр-бізнесмен, у першу чергу з тих, хто дискредитував нову владу й призвів до її глибокої внутрішньої кризи».
Комуністи ж мали визначитися з голосуванням за Юрія Єханурова вчора на засіданні політради. Лідер КПУ Петро Симоненко, виступаючи на телеканалі «Інтер», сказав, що його фракція, «швидше за все», не буде підтримувати кандидатуру «губернатора» Дніпропетровщини. А «швидше за все» з вуст Петра Миколайовича — це звучить дещо оптимістично. Навіть якщо голосуватиме за Єханурова не ціла фракція, а її частина...
З «Регіонами» — взагалі цікава ситуація. Минулого тижня їхній лідер Віктор Янукович запевняв, що ПРУ — в опозиції, тож про підтримку кадрових рішень нинішньої влади не може бути й мови. Таке ж рішення ухвалила фракція «Регіонів». Та й узагалі бійці Януковича затялися настільки, що вустами Раїси Богатирьової пригрозили відкликати свій підпис під Декларацією про єднання. Це пов'язане з тим, що проти членів ПРУ не припиняються т.зв. репресії. Водночас, за даними «УМ», сьогодні під списком депутатів, які проголосують за кандидатуру Єханурова, ми можемо побачити й прізвища кількох «регіоналів». Хто його знає, може, їх переконали в тому, що те, що робить влада — зовсім не репресії...
Учора гра в політичний пасьянс тривала. Під час «сеансу» було зроблено один доволі цікавий хід — політреформа. Частина фракцій запропонувала перед «балотуванням» Єханурова проголосувати за остаточне затвердження проекту-3207, який передбачає внесення змін до Конституції в частині перерозподілу повноважень на користь місцевого самоврядування. Таку ініціативу, зокрема, підтримали, «Регіони України», БЮТ і вже згадана «Єдина Україна». «Регіонали» пішли у своїх намірах іще далі і запропонували ввести в дію політреформу не з 1 січня, а з початку жовтня.
ДО РЕЧІ
Яскравою ілюстрацією до того, як проходить переговорний процес навколо Єханурова, є слова-прогнози Голови Верховної Ради Володимира Литвина. У суботу він сказав, що шанси на затвердження Єханурова — 55 на 45 відсотків, у неділю — що 50 на 50, а вчора — вже — 52—55 на 48—45.