Дівчина з трохи кривими зубами, копицею недбало вкладеного чорного волосся та в сукні, яка нагадує уніформу продавщиці поганенького магазину, — таку фотографію нещодавно було знайдено в підвалах Шведського кіноархіву. На ній зображена початкуюча шведська акторка Грета Густафссон, яка дійсно працювала продавщицею універмагу в Стокгольмі, але невдовзі потому стала легендою світового кіно під артистичним псевдонімом Грета Гарбо. Завтра виповнюється 100 років з дня її народження.
Акторка померла 1990 року у віці 84 років, але містична атмосфера таємничості, яка створювалася навколо її особи десятиліттями, не розвіялася до цього часу.
Народжена у бідній родині шведська дівчина так і не закінчила школу, не мала закінченої акторської освіти, але штурмом взяла Голлівуд, знялася у десятках стрічок, які тепер вважаються кінокласикою, отримувала найбільші на той час гонорари, але довго не затрималася у здобутій нею фортеці, де її вважали королевою. Гарбо, яку називали «шведським сфінксом», залишила кіно у віці 36 років, коли перебувала у розквіті краси та слави. Кинуту її героїнею у фільмі 1932 року «Гранд-готель» фразу «Я прагну бути самотньою» вважають життєвим гаслом самої Гарбо. Останні останнi майже 50 років свого життя вона прожила в усамітненні, повністю відмежувавшись від зовнішнього світу. У зв'язку з ювілеєм тепер знову спливають нерозв'язані питання, які десятиліттями турбували кінокритиків та шанувальників кіно: чому вона пішла з кіно так рано, чи не була вона відмінної сексуальної орієнтації?
Жаль, що у нас в Україні більшість публіки не знайома зі світовою кінокласикою, якої не знайти на екранах кінотеатрів та телевізорів, якої вдень з вогнем не знайдеш у записі на відеокасетах та DVD. Культура пестувати і насолоджуватися кінокласикою — це наразі не для нас. Якось на телеекрані промайнула далеко не у прайм-тайм стрічка «Анна Кареніна» з Гарбо у головній ролі, але інші кращі роботи за її участю, як-то «Камілла», «Кохання», «Плоть і диявол», «Ніночка», «Королева Крістіна», «Жінка з двома обличчями», «Наскільки ти потребуєш мене», лише чекають свого часу бути відкритими українським глядачем.
З нагоди ювілею акторки у світі, передусім у Швеції та США, проводяться різноманітні заходи. У США та Швеції у вересні в обіг виходять поштові марки з її портретами, а американський телеканал «Тернер Муві Классік» покаже новий документальний фільм про її життя. Ще у серпні у книжкових магазинах Заходу з'явилося розкішне видання з кращими студійними портретами акторки. Завтра у Швеції розпочинається ретроспектива всіх фільмів Гарбо.