Цієї осені єврейський Новий рік Рош-ха-Шана буде доволі пізнім: його святкування припадає на 4 жовтня. Але хасиди вже приїжджають до Умані. Наразі місто заполонили жінки- хасидки з дітворою. За руку мам у хустках та довгих сукнях тьмяних кольорів тримаються 4—5-річні хлопчики у ярмолках та з пейсиками. Є навіть немовлята, котрих жіночки носять у «кенгурушках»: вони теж подолали півсвіту, аби разом з мамами поклонитися могилі святого цадика Нахмана та набратися добра та благополуччя на цілий рік. Причому треба молитися якомога ближче до могили святого Нахмана, щоб одержати більше благодаті.
Жінки-хасиди та їхні діти нині зайняті молитвою, адже після 26 вересня до Умані почнуть з'їжджатися чоловіки- хасиди. І тоді прекрасній половині треба буде забиратися геть: у період святкування свого Нового року брацлавські хасиди не терплять не лише чужих жінок, а й власних не хочуть бачити.
До речі, уманчани кажуть, що жінки- хасидки є досить поміркованими і поводяться байдуже. У перерві між молитвами вони відвідують уманський базар, купують там іграшки, трикотаж, особливою ж популярністю у них традиційно користуються кролячі шапки-ушанки та кавуни. Тож особливого клопоту з брацлавськими хасидками немає. Інша справа, коли їм на зміну приїдуть чоловіки з пейсиками. Вони поводять себе значно агресивніше: за час візитів хасидів до міста уманчани у цьому переконалися. Вони стверджують, що поведінка гостей у ярмулках нагадує циганів на базарі. І на зауваження нашої міліції вони не особливо реагують. Зате бояться своїх поліцейських. Як правило, два стражі порядку щороку приїздять до Умані з Ізраїлю. Отож варто цим хлопцям підійти до бешкетників, як інцидент тут же стає вичерпаним: хасиди не хочуть мати мороки з правоохоронцями у себе на батьківщині. Зате у Умані їм море по коліна. І в період свого Нового року вони ставлять це древнє місто на вуха. Досить сказати, що, окрім міліції, швидкої, рятувальників, чергують навіть водії сміттєвозів. Інакше, якщо цілодобово не вивозити сміття з мікрорайону, який в Умані називається — гора Турок, то він може перетворитися на справжнє сміттєзвалище: смітити хасиди справжні мастаки. В той же час під час переговорів про оплату за вивезення сміття вони торгуватимуться за кожен цент.
Між іншим, той мікрорайон уманчани між собою називають тепер уже «Хасидським». На тому п'ятачку, який весь у косогорах та ярах, під час святкування Нового року гомін, крики стоять цілодобово. «Я далеко живу від того місця, певно, по прямій 3 кілометри буде, але вночі як вийду на балкон, то на всю Умань ті крики чути», — розповідає «УМ» одна з жительок цього міста.
Наприкінці місяця в Умань планується приїзд 15 тисяч брацлавських хасидів. Приймати їх буде готель на 212 місць, у якому в «Час пік» на двоярусні ліжка заселяється, як правило, до 400 осіб. Вартість однієї доби проживання у готелі становить 20 доларів. Деякі хасиди придбали собі в Умані житло й мешкатимуть там зі своїми друзями. Цього року в Умані з'явилися євреї-посередники, котрі бронюють житло для хасидів, одержуючи за такі послуги платню. Самі уманчани, а багато хто з них традиційно здає свою хату приїжджим (цього року така послуга коштує 8 доларів на добу), вже позвільняли своє помешкання від дзеркал, портретів, газет, журналів, де, не дай Боже, є фото жінок, або хоч в одному рядку про них згадується. Неприпустимим є й те, щоб на очі хасидам потрапив жіночий одяг, який господарі квартири забули заховати. В Умані розповідають про випадок, коли хазяйка квартири навідалася подивитися, як же там живеться її гостям, і одержала межи очі газом із балончика. Водночас уманчани й досі хитро усміхаються, пригадуючи випадок, коли один літній хасид підняв на ноги уманську міліцію і зі сльозами молив їх знайти його дорослого сина, котрий зник. Сина правоохоронці розшукали: він «заліг на дно» під теплим бочком у квартирі однієї з уманчанок. Отож, жартують люди, гріх гріхом, а любов по розпорядку.
«Місто повністю готове для прийому брацлавських хасидів і до надання усіх необхідних послуг. Ми зробимо все можливе, що від нас залежить, щоб їх перебування в Умані було комфортним, аби й хасиди зробили все так само», — говорить «Україні молодій» Світлана Ліпінська, радник міського голови міста Умані. За її словами, Умань приймає хасидів не лише на їхній Новий рік, а протягом усіх 12 місяців. Позаяк хасиди приїздять сюди святкувати ще 6 своїх релігійних свят, загалом щороку в місті їх буває до 20 тисяч.
Черкаська область.